XII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP Powiatu Gorlickiego!

W minioną niedzielę, 30 czerwca, już po raz dwunasty odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gorlickiego. W rywalizacji wzięło łącznie udział 14 drużyn, w tym 11 męskich i 3 żeńskie. Zmagania opierały się na partnerstwie i duchu sportowej rywalizacji. Drużyny sprawdziły swoje umiejętności w sztafecie pożarniczej, ćwiczeniu bojowym oraz powracającej po latach konkurencji musztry. 

W niedzielne popołudnie, na obiektach sportowych w Kobylance (gmina Gorlice) przeprowadzono XII Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gorlickiego. W rywalizacji udział wzięło łącznie 14 drużyn, które podzielone zostały na grupy męskie i żeńskie. W kategorii  Panów najlepsi okazali się druhowie z OSP Pagorzyna (gmina Lipinki), zaś w grupie Pań bezkonkurencyjne były druhny z OSP Bystra (gmina Gorlice).

Zawody pożarnicze Powiatu Gorlickiego rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia wszystkich drużyn przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z OSP Dominikowice i pokazie tanecznym mażoretek. Po odegraniu hymnu „Rycerze Floriana” nastąpiło złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia zawodów.

Sygnał do rozpoczęcia zawodów dał członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, druh Marcin Kruczek, składając meldunek o gotowości prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, druhowi Przemysławowi Wszołkowi, który był organizatorem zawodów. Oficjalnego otwarcia zmagań dokonał gospodarz miejsca, Wójt Gminy Gorlice, druh Jan Przybylski.

-Cieszę się, że tradycja współzawodnictwa strażackiego nie zanika i co dwa lata spotykamy się na zawodach powiatowych w duchu przyjacielskiej rywalizacji. Cieszę się tym bardziej, że wszystkie gorlickie gminy wystawiły swoich reprezentantów- mówił podczas wydarzenia Przemysław Wszołek Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Zawody nie stanowiły eliminacji do etapu wojewódzkiego, a druhowie nie rywalizowali o tytuł reprezentanta Ziemi Gorlickiej. Był to czas na zacieśnianie więzi między jednostkami oraz doskonalenie umiejętności.

W skład komisji sędziowskiej zawodów wchodzili członkowie Małopolskiego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Sędzią głównym zawodów był natomiast dh Łukasz Giemza – członek Krajowego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich. Zmagania druhów relacjonował i komentował  Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Mateusz Ślęzak.

Drużyny rywalizowały w trzech konkurencjach – musztrze pożarniczej, sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym.

Klasyfikacja generalna prezentuje się następująco:

Grupa mężczyzn:

1. miejsce OSP Pagorzyna z wynikiem 110,82 pkt.

2. miejsce OSP Wapienne z wynikiem 111,29 pkt.

3. miejsce OSP Uście Gorlickie z wynikiem 113,21 pkt.

4. miejsce OSP Biecz z wynikiem 124,62 pkt.

5. miejsce OSP Staszkówka z wynikiem 129,13 pkt.

6. miejsce OSP Ropa z wynikiem 132,02 pkt.

7. miejsce OSP Libusza z wynikiem 136,74 pkt.

8. miejsce OSP Dominikowice z wynikiem 145,01 pkt.

9. miejsce OSP Kobylanka z wynikiem 163,33 pkt.

10. miejsce OSP Bieśnik z wynikiem 180,30 pkt.

11. OSP Stróżna – dyskwalifikacja

Grupa kobiet:

1. miejsce OSP Bystra z wynikiem 140,19 pkt.

2. miejsce OSP Stróżna z wynikiem 144,96 pkt.

3. miejsce OSP Smerekowiec z wynikiem 147,04 pkt.

Musztra pożarnicza – mężczyźni
1 miejsce – OSP Libusza
2 miejsce – OSP Dominikowice
3 miejsce – OSP Stróżna

Musztra pożarnicza – kobiety
1 miejsce – OSP Bystra
2 miejsce – OSP Smerekowiec
3 miejsce – OSP Stróżna

Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wraz z Nadleśnictwem Łosie, samorządem powiatu gorlickiego, samorządem gminy Gorlice oraz Komendą Powiatową PSP w Gorlicach. Na wszystkich zawodników czekały pamiątkowe medale, statuetki, nagrody i dyplomy.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Członkowie Zarządu Głównego ZOSP RP dh Krzysztof Kosiba i Stanisław Święch, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Powiatu Gorlickiego Mirosław Waląg wraz z Wicestarostą Marcinem Krzemińskim, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach mł. bryg. Waldemar Krok, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach mł. insp. Mirosław Mazur, Radni Powiatu Gorlickiego – Rafał Knybel, Andrzej Barna, Tomasz Kotowicz, Burmistrzowie i wójtowie w osobach Jana Przybylskiego, Mirosława Wędrychowicza, Marcina Wąsa, Karola Górskiego, Sekretarz Gminy Łużna Teresa Burkot, Komendant Straży Miejskiej w Gorlicach Krzysztof Tybor, Członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, Prezesi i Komendanci Gminni ZOSP RP z terenu powiatu gorlickiego, a także Prezesi i Naczelnicy jednostek OSP.

-Bardzo dziękuję wszystkim jednostkom za udział w tegorocznych zawodach. Był to czas zawiązania wspólnoty, wspólnych rozmów i zdrowego współzawodnictwa. Już dziś serdecznie zapraszam do kolejnych przedsięwzięć i wydarzeń organizowanych przez ZOSP RP w Gorlicach. A Wam druhny i druhowie dziękuję za waszą bezinteresowną pomoc, jaką niesiecie drugiemu człowiekowi- mówi Przemysław Wszołek Prezes ZOSP RP w Gorlicach.

Fot. Kinga Gruca