Szalowa: „barykada” zmusiła maszynistę do zatrzymania lokomotywy

Do groźnej sytuacji doszło w miniony poniedziałek na linii kolejowej nr 108 (Stróże-Krościenko) w miejscowości Szalowa. Nieznani sprawcy ustawili na torowisku barykadę z betonowego słupa oraz kamieni. Na szczęście przeszkodę zauważył w porę maszynista, który zatrzymał lokomotywę.

W sytuacji gdyby rozpędzona lokomotywa lub co gorsze skład towarowy lub osobowy uderzył w przeszkodę mogłoby dojść nie tylko do uszkodzenia maszyny ale nawet jej wykolejenia.

– 23 kwietnia br. około godziny 22:25 otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące betonowych słupków ustawionych przez nieznane osoby na torowisku w miejscowości Szalowa – mówi asp. sztab. Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy gorlickiej policji. – Jak udało się ustalić, dyżurny zmiany Służby Ochrony Kolei w Nowym Sączu został powiadomiony przez maszynistę lokomotywy jadącej trasą Stróże-Jasło, że na torach przy przystanku w Szalowej został ustawiony poprzecznie betonowy słupek oraz kamienie. Maszynista usunął przeszkodę i pojechał dalej. Patrol z Komisariatu w Bobowej, który przybył na miejsce ujawnił w pobliżu torowiska uszkodzony betonowy słup o długości około dwóch metrów i szerokości 10x10cm. W rejonie przystanku i jego okolicach nie ujawniono żadnych osób. Ponadto skontaktowano się z dyżurnym ruchu w Stróżach, który oświadczył iż informuje jadących szlakiem maszynistów o wynikłym zagrożeniu. Czynności wyjaśniające w tej sprawie będzie prowadził Komisariat Policji w Bobowej.

Incydent ten mógł się skończyć bardzo groźnie. Sprawcy nie tylko narażali swoje życie, ustawiając przeszkody na torach ale również mogli doprowadzić do wykolejenia się składu lub w najmniejszym stopniu do uszkodzenia lokomotywy lub jednostki. Linia kolejowa nr 108 ożyła dzięki, kilku połączeniom osobowym realizowanym przez PKP Intercity oraz Koleje Małopolskie. Jak widać zapominają o tym nie tylko kierowcy, ale również skrajnie nieodpowiedzialni sprawcy tym podobnych incydentów.

fot. ilustracyjne