fotowoltaika, dofinansowanie, dopłaty

Łużna: z pożarem hali produkcyjnej zmagało się pięć zastępów!

Przez trzy kolejne dni, od poniedziałku do środy (tj. 23-25 kwietnia) strażacy z JRG Gorlice każdej zmiany oraz druhowie z jednostek OSP z terenu gminy Łużna brali udział w ćwiczeniach na obiekcie przemysłowym, zajmującym się produkcją węgla drzewnego w miejscowości Łużna.

O założeniach ćwiczeń opowiedział naszemu portalowi asp. sztab. Ireneusz Janusz dowódca zmiany JRG Golice: – Zostaliśmy zadysponowani do pożaru zakładu zajmującego się produkcją węgla drzewnego w miejscowości Łużna. W maszynie zajmującej się sortowaniem węgla, zatarciu uległ silnik w wyniku czego doszło do powstania i rozprzestrzenienia się ognia. Pożar szybko objął gumowy taśmociąg i zaczął zagrażać sąsiadującym obiektom, w tym hali gdzie składowany jest węgiel. Ogień maszyny próbował ugasić pracownik obsługujący maszynę, został on poszkodowany ponieważ zatruł się gazami pożarowymi. Pozostali pracownicy zostali ewakuowani z obiektu i znajdowali się w bezpiecznej odległości. Kierownik zakładu wezwał służby ratownicze. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy JRG Gorlice w tym podnośni hydrauliczny oraz dwie okoliczne jednostki OSP Szalowa oraz OSP Mszanka. Po naszym przyjeździe na miejsce, zbudowaliśmy dwie linie gaśnicze i zostały one wprowadzone do wnętrza hal. Działania to poprzedziło odłączenie mediów od budynku zagrożonego pożarem. Ratownicy z nawodnioną linią weszli do środka. Kamerą termowizyjną ustaliśmy zlokalizowaliśmy szybko źródła ognia oraz osobę poszkodowaną, który ewakuowaliśmy na zewnątrz. Poszkodowanemu została udzielona pierwsza pomoc przez naszych ratowników, następnie osoba ta została przekazana przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Za pomocą podnośnika hydraulicznego podawaliśmy dodatkowy prąd wody na dach budynku objętego ogniem. Komfortowa sytuacją na miejscu były znajdujące się na terenie zakładu dwa zbiorniki przeciwpożarowe, z których korzystaliśmy. Podczas ćwiczeń podawaliśmy wodę w sposób ciągły przez 10 minut tak więc ćwiczenia uważam za udane. Najważniejsze, że wody nie zabrakło. Wszystkie założenia zostały zrealizowane.

W innych dniach ćwiczeń na zakładzie produkcyjnym w Łużnej uczestniczyli również druhowie z OSP Łużna, OSP Bieśnik, OSP Biesna oraz OSP Wola Łużańska.

fot. M.Książkiewicz