Światłowód Orange Gorlice, powiat gorlicki

Strażacy strzegą tradycji! Warty honorowe przy Grobie Pańskim

Okres Triduum Paschalnego to szczególny czas dla kościoła, któremu towarzyszy wiele zwyczajów i obrzędów. Wśród nich jest pełnienie warty honorowej przy Grobie Chrystusa. Tradycja ta nawiązuje do rzymskich żołnierzy pilnujących złożonego w grobie ciała Chrystusa. W naszym powiecie zwyczaju tego strzegą strażacy i czynią to bardzo chętnie!

Nim jednak zaprezentujemy nasz wyjątkowy reportaż z aż jedenastu miejscowości powiatu gorlickiego, gdzie strażacy pełnią wartę, warto przybliżyć genezę tego obrzędu. Tradycję tworzenia Grobu Pańskiego i trzymania przy nim warty zapoczątkował Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego zwanego Bożogrobcami w XII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do Polski bezpośrednio z Palestyny. Przez wieki wartę od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji pełniło wojsko, dworzanie a także przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. W drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęły powstawać jednostki OSP, tradycję warty przy Grobie Pańskim zaczęli przejmować druhowie. Dzisiaj w większości kościołów w Polsce to właśnie strażacy pilnują złożonego w grobie ciała Chrystusa, chociaż zdarzają się wyjątki – w Strzelcach Wielkich (pow. tarnowski) wartę podejmują kosynierzy.

W przypadku strażaków, zaciągnięci do służby druhowie występują najczęściej w mundurach galowych, ze sznurami, w czapkach rogatywkach, hełmach bojowych lub zabytkowych ozdobnych, do tego buty typu skuter. Ochotnicy pełnią warty w parach, a w swych rękach trzymają halabardy lub toporki. Co pewien czas (15-30min) następuje uroczysta zmiana warty. 

Dokonując objazdu po powiecie gorlickim można zauważyć, że w kultywowanie tradycji zaangażowani są często bardzo młodzi druhowie jak również członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Posługa strażaków podczas świąt Wielkanocnych nie ogranicza się jedynie do pełnienia warty. Druhowie pomagają swoim duszpasterzom podczas obrzędów Triduum Paschalnego, m.in. organizują miejsce do poświęcenia ognia, niosą baldachim, prowadzą adorację jak również dbają o bezpieczeństwo wiernych podczas plenerowych dróg krzyżowych czy procesji rezurekcyjnych.

Możemy być dumni z naszych ochotników, którzy tak chętnie i wspaniale kontynuują wielowiekową tradycję w naszym powiecie.

Materiał powstał dzięki naszym sponsorom, którymi jest m.in.: OSTOJA – Hotel&Restaurant w Bobowej, Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”, Elektro-Partner A.S. oraz P.P.H. Libropol z Siedlisk.

Z naszym aparatem odwiedziliśmy druhów z jednostek: OSP Szalowa, OSP Stróżna, OSP Wilczyska, OSP Ropa, OSP Szymbark, OSP Łosie, OSP Sękowa, OSP Kryg, OSP Kobylanka, OSP Zagórzany oraz OSP Moszczenica. W tej samej kolejności jest też reportaż.