Wysowa Zdrój: GOPR i LPR interweniował na górze Jawor

Dzisiaj (tj. 1 maja 2018 roku) kilkanaście minut po godzinie 12 ratownicy krynickiej grupy GORP zostali wezwani do zdarzenia z udziałem 14-latka w rejonie góry Jawor (miejscowość Wysowa Zdrój).  Ze względu na stan zdrowia nastolatka zdecydowano o wezwaniu śmigłowca LPR z Sanoka.

– Dzisiaj na szlaku zielonym w okolicy góry Jawor doszło do zdarzenia z udziałem 14-latka, członka grupy z Ukrainy – mówi dyżurny CSR Krynica Zdrój. – Nastolatek doznał urazu głowy najprawdopodobniej na wskutek uderzenia metalową korbą przy studni, który znajduje się w tamtym miejscu. Ponieważ poszkodowany zaczął wymiotować i słabnąć, a 3 lata wcześniej miał uraz pęknięcia czaszki, jego opiekunowie wezwali pomoc poprzez numer ratunkowy 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Tarnowa ze względu na trudną lokalizację zdarzenia zadysponowało ratowników krynickiej grupy GOPR. Na miejsce naszą kartką GOPR udało się trzech ratowników. Po rozpoznaniu sytuacji zdecydowano o wezwaniu śmigłowca LPR z Sanoka. Przybyły lekarz z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego po przeprowadzeniu badań 14-latka stwierdził, że może zostać oddany pod opiekę jego opiekunów. Zostały im przekazane dokumenty oraz zalecenia. Na szczęście skończyło się na strachu.

Przy okazji rozmowy z dyżurnym krynickiej grupy GOPR zapytaliśmy o sytuacji na szlaku oraz warunki pogodowe na najbliższe godziny.

– Na szlakach Beskidu jest bardzo wielu turystów, a na samą górę Jawor idą od Wysowej całe pielgrzymki. Zwracamy uwagę turystów na odpowiednie obuwie, bowiem zwracaliśmy już uwagę kilku osobom na nieodpowiednie buty. Warto też mierzyć siły na zamiary. Osoby bez kondycji powinny wybierać łatwe trasy. Warunki pogodowe na najbliższe godziny powinny być idealne, jednak niech to nie uśpi naszej uwagi, zwłaszcza gdy na niebie zauważymy chmury – apeluje dyżurny CSR Krynica Zdrój.

Oprócz zdarzenia na górze Jawor w Wysowej Zdroju, ratownik będący w pobliżu Banicy udzielał pomocy poszkodowanej, która spadła z konia. Kobieta została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

fot. Grupa Krynicka GOPR