Trwa czarna seria pożarów w powiecie. Nie żyją dwie starsze osoby w Lipinkach!

Dzisiejsza noc (30 stycznia br.) była tragiczna dla dwójki mieszkańców miejscowości Lipinki. Kwadrans przed godziną drugą w nocy do stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego parterowego w Lipinkach od strony Libuszy.

Mimo skierowania na miejsce znacznych sił ratowniczych oraz szybkiej akcji gaśniczej, dwójki starszych osób nie udało się uratować. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych pożarów, do których doszło w tym roku na terenie powiatu gorlickiego wzrósł do 4 osób.

– O godzinie 1.45 do stanowiska dowodzenia Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o pożarze jednego z budynków mieszkalnych w Lipinkach – powiedział naszemu portalowi mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach. – Po przybyciu na miejsce zgłoszenia strażacy zastali dom, który częściowo objęty był ogniem. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli i z liną gaśniczą do środka domu. Odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę w wieku 80 lat, który nie dawał oznak życia, a chwilę później odnaleziona została 76-letnia kobieta także nie dająca żadnych oznak życia. Po wyniesieniu poszkodowanych na zewnątrz ratownicy natychmiast przystąpili do reanimacji, którą przejęły od nich przybyłe na miejsce akcji zespoły ratownictwa medycznego. Niestety pomimo wysiłków w walce o ich życie poszkodowanych nie udało się uratować.

Przy zdarzeniu pracowali strażacy z jednostek: OSP: OSP Lipinki, OSP Kryg, OSP Kobylanka, OSP Wójtowa, OSP Libusza, OSP Dominikowice, OSP Bednarka, OSP Pagorzyna a także JRG w Gorlicach.

Działania związane z akcją gaśniczą zakończyły się nad ranem. Na miejscu obecna była grupa dochodzeniowo-śledcza oraz prokurator. Wszelkie okoliczności tego tragicznego w skutkach pożaru wyjaśni dochodzenie. Jako możliwą przyczynę pożaru podaje się zwarcie instalacji elektrycznej bądź awarię systemu grzewczego.

Niestety w ciągu zaledwie 13 dni w wyniku pożarów zginęło 4 osoby. Czarna seria rozpoczęła się 17 stycznia br. pożarem w Szymbarku, w wyniku którego zginęła w płomieniach 15-letnia Zuzia (link do archiwum). Kilkanaście dni później w gminie Bobowa a dokładniej w Siedliskach w pożarze zginęła 62-letnia kobieta (link do archiwum). O kolejnych dwóch ofiarach śmiertelnych pożarów pisaliśmy powyżej.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, na stan przewodów kominowych oraz instalacji elektrycznej. Wszyscy ze smutkiem czytamy takie wiadomości, jednak musimy wyciągać z nich wnioski. Potrzebna jest świadomość właścicieli budynków mieszkalnych jak i samych użytkowników w zakresie środków ochrony przeciwpożarowej czy też stosowania czujników dymu i tlenku węgla.

fot. M. Książkiewicz