Terapia manualna – na czym polega?
Wiele osób gdy tylko ma problem z bólem mięśni pleców, szuka zaufanego i wysoko wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Zazwyczaj pomocy szukamy w sieci, na portalach medycznych, gdzie możemy nie tylko znaleźć odpowiedniego specjalistę, ale i opinie o nim.
Na czym polega terapia manualna?
Terapia manualna to leczenie diagnostyczne i terapeutyczne. Rozpoznaje zaburzenia układu ruchu oraz poddawać terapii zdiagnozowane i odwracalne zmiany funkcjonalne. Czasem podczas terapii potrzebne są dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwolą na dokładniejsze rozpoznanie i leczenie. Najistotniejszymi zadaniami terapii manualnej jest przywrócenie sprawności stawów i redukcja dolegliwości. Zablokowanie stawu to najczęściej spotykany problem w dysfunkcji narządu ruchu. Klasyczna medycyna manualna polega na zabiegach w postaci pchnięć, mobilizacji i manipulacji w odpowiednich kierunkach i z odpowiednią siłą. Terapia manualna jest zabiegiem bardzo skutecznym.
Wskazania do terapii manualnej
Głównymi wskazaniami do wykonania terapii manualnej to bóle mięśni, migreny i zawroty głowy, wady postawy ciała, rwa kulszowa, dyskopatia, ból karku, zablokowane czynności stawów, a także bóle powstające w wyniku urazu, zmiany przeciążeniowe kręgosłupa, napięciowe bóle tułowia i głowy.
Techniki terapii manualnej
Jedną z najbardziej popularnych metod w terapii manualnej jest metoda Levita. Stosuje się ją głównie w terapii dolegliwości kręgosłupa oraz stawów obwodowych, czyli kolano lub barki. Metoda ta uznaje ciało jako całość i ważność zarówno fizjoterapii jak i psychologicznych przyczyn powstawania bólu. Holistyczne podejście do problemu mówi o tym, że dysfunkcje nie sprowadzają się tylko do jednego obszaru ciała, co właśnie uzasadnia spojrzenie całościowe na organizm. Inną metodą stosowaną przy problemach z rwą kulszową czy dyskopatią jest metoda Maitland. W tej metodzie ważne jest przeprowadzenie wywiadu zgodnie ze ściśle przyjętym schematem. Terapia ta skupia się na największym problemie bólowym pacjenta.
Przeciwskazania
Wśród przeciwwskazań wyróżniamy względne, czyli takie, które nie zawsze decydują o braku możliwości zastosowania terapii. Zaliczamy do nich osteoporozę, stany zapalne, uszkodzenie struktur po urazach, zmiany w strukturze tętnic kręgowych oraz hipomobilność. Do bezwzględnych przeciwwskazań zaliczamy nowotwory, gruźlicę kości, zaburzenia psychiczne, złamania kości, zwichnięcia stawów, zaburzenia rozwojowe, kręgozmyk, młodzieńcza martwica kości.
Jak przygotować się do badania?
Przed wizytą u fizjoterapeuty należy przygotować luźny strój, niekrępujący ruchów. Należy być przygotowanym na odsłonięcie miejsca, które będziemy leczyć. Na pierwszą wizytę do specjalisty warto zabrać wyniki wszystkich badań, które zostały przez nas wykonane. Wspomoże to diagnostykę oraz dobór odpowiedniej metody terapii. Terapia manualna w Krakowie ma szeroki zakres jeśli chodzi o gabinety. W sieci możesz znaleźć mnóstwo opinii na temat danego lekarza i specjalisty w danej metodzie. Wielu specjalistów ma swoje strony internetowe, na których możesz znaleźć zakres metod stosowanych przez danego lekarza.