Rezonans magnetyczny w Krakowie

Wśród nowoczesnych metod diagnozowania chorób i obserwowania wnętrza ludzkiego organizmu, jedną z najlepszych jest rezonans magnetyczny. To specjalistyczne badanie pozwala na precyzyjne zobrazowanie badanej części ciała. Jest bezpieczniejsze niż rentgen, czy tomografia, nie wykorzystuje bowiem promieniowania.

Rezonans, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych. Jest to też badanie nieinwazyjne. Rezonans magnetyczny przeprowadzić można niemal na każdej części ciała – bardzo często wykonuje się rezonans magnetyczny głowy, kolan, czy kręgosłupa. W Krakowie, podobnie jak w innych dużych miastach, rezonans magnetyczny może być wykonany zarówno w szpitalach, jak i w prywatnych klinikach.

Po co wykonuje się rezonans magnetyczny?

Ponieważ rezonans magnetyczny jest badaniem bardzo szczegółowym, wykorzystuje się go tam, gdzie inne metody obrazowania ciała ludzkiego mogą być nieskuteczne. Rezonans pomaga diagnozować choroby układu nerwowego, jak choćby stwardnienie rozsiane, czy chorobę Alzheimera. Sprawdza się także w sprawdzaniu guzów i nowotworów, a także urazów, na przykład ścięgien. Najczęściej wykonywanym w Polsce rodzajem rezonansu jest rezonans magnetyczny głowy. Lekarz może zlecić to badanie, gdy pacjent zgłosi się z bólami głowy o niewyjaśnionym pochodzeniu. Rezonans kręgosłupa z kolei może pomóc wskazać stany zapalne, zwyrodnienia, czy guzy, które mogą powodować bóle pleców. Nierzadko wykonywany jest także rezonans magnetyczny kolana. Z kolei badanie to wykonane na jamie brzuszneji, może pomóc zdiagnozować problemy z nerkami, czy wątrobą.

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, należy jednak mieć na uwadze szereg wskazań i zaleceń. Sprzęt do rezonansu magnetycznego przypomina duży tunel z łóżkiem. W czasie badania pacjent leży w tunelu. Bardzo ważne jest, by leżeć nieruchomo, w przeciwnym wypadku obraz może być zaburzony, a wyniki badań zbyt trudne do odczytania, bądź niejasne. Jeśli pacjent ma problem z pozostaniem nieruchomo w czasie rezonansu magnetycznego, lekarz może zdecydować o podaniu odpowiednich leków, a nawet o zastosowaniu znieczulenia ogólnego. W wielu klinikach, również w Krakowie, tunel wyposażony jest w specjalne światła i wentylację, czasem w głośniki z muzyką, a nawet w specjalny system luster, który sprawia wrażenie bardziej otwartej przestrzeni – to rozwiązanie z myślą o pacjentach klaustrofobicznych. Wszystko to, aby pacjent w czasie badania czuł się jak najbardziej komfortowo. Rezonans magnetyczny może trwać od 20 do nawet 60 minut, ważna jest więc wygoda pacjenta.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

W określonych przypadkach wykonanie rezonansu magnetycznego nie jest zalecane. Ponieważ badanie wykorzystuje pole magnetyczne, w większości przypadków nie wolno wykonywać go na pacjentach, którzy mają w ciele elementy metalowe. Dotyczy to implantów ślimakowych w uszach, stymulatorów serca, czy pomp infuzyjnych. W przypadku innych elementów metalicznych, jak aparat ortodontyczny, czy implanty ortopedyczne, decyzja należy do lekarza i uzależniona jest od informacji zawartych w dokumentacji pacjenta – na przykład, z jakiego metalu wykonany jest implant. Nie zaleca się także rezonansu magnetycznego kobietom w pierwszym trymestrze ciąży.

A jak przygotować się do rezonansu magnetycznego? Lekarz przed badaniem podaje szczegółowe zalecenia. Najczęściej jednak należy nie jeść i nie pić na kilka godzin przed badaniem. Nie wolno także mieć biżuterii i elementów metalowych na ubraniu – strój nie powinien mieć haftek, zapinek, czy metalowych suwaków; powinien być też luźny i wygodny. Na badanie należy przyjść bez makijażu i lakieru do włosów, ponieważ drobinki metalu w kosmetykach również mogą zaburzyć wyniki. Koniecznie trzeba mieć ze sobą pełną dokumentację medyczną.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny w Krakowie? – odpowiedzią na to pytanie jest  – Effi Orthopedic Clinic – nowoczesna klinika medyczna specjalizująca się w ortopedii i traumatologii oferująca peły pakiet usług oraz specjalistyczną opiekę medyczną.