Klimkówka: policjanci przypominali wypoczywającym zasady bezpieczeństwa nad wodą

Wakacje większości z nas kojarzą się z wypoczynkiem. Statystyki są jednak bezduszne. To właśnie w okresie urlopowym służby mają więcej pracy. Nie tylko udzielają pomocy ale również prowadzą akcje profilaktyczne. Takim przykładem jest policyjna akcja pn.: „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” prowadzona nad Klimkówką.

Klimkówka: funkcjonariusze policji prowadzili akcję Kręci mnie bezpieczeństwo

– W ostatnim tygodniu policjant Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zajmujący się profilaktyką społeczną wspierany przez funkcjonariuszy posterunku wodnego, dwukrotnie odwiedził osoby wypoczywające nad zalewem w Klimkówce – mówi asp. sztab. Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.  – W trakcie spotkań funkcjonariusze promowali odpowiedzialne postawy i zachowania, informowali o zagrożeniach mogących wystąpić nad zalewem oraz sposobach radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Przypominali także o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, zachęcali do korzystania wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk oraz informowali o obowiązujących na nich znakach i zasadach. Działania te realizowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

O czym warto pamiętać wypoczywając nad wodą?

Jak mówią policjanci: bezpieczny wypoczynek nad wodą zależy w głównej mierze od nas samych! Dlatego warto przypomnieć najważniejsze zasady. Przede wszystkim do kąpieli wybierajmy miejsca do tego przeznaczone. Najczęściej są one odpowiednio oznakowane, a nad bezpieczeństwem osób w wodzie czuwa ratownik. Należy także przestrzegać regulaminu kąpieliska oraz stosować się do uwag i zaleceń ratownika.

Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni)
– w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
– w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego. Nie oddajmy skoku do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Do pływania nie przystępujmy na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Policjanci zalecają podczas wypoczynku nad wodą

Ważne jest aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

źródło i fot.: KPP Gorlice