fotowoltaika, dofinansowanie, dopłaty

Ile kosztuje najtańsze OC w Kielcach? Ubezpieczenie samochodu już od 350 zł!

Koszt ubezpieczenia samochodu w Kielcach wynosi średnio 787 zł. Wysokość składki jest więc zbliżona do średniej krajowej. Jednakże po kieleckich drogach jeżdżą kierowcy, którzy znaleźli tańsze OC, nawet za 350 zł!

Średnia cena OC w Kielcach jest bliska średniej ceny tego ubezpieczenia w kraju. Koszt ubezpieczenia samochodu w Kielcach wyraźnie różni się zarówno od najniższego (Zielona Góra), jak i najwyższego (Wrocław) kosztu ochrony ubezpieczeniowej w miastach wojewódzkich.

Z czego wynikają rozbieżności cenowe?

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest uregulowany prawnie, zatem każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką samą ochronę. Jednak poszczególne firmy ubezpieczeniowe stosują różne strategie biznesowe. Równocześnie odmiennie kalkulują składki. Obliczenia bazują na informacjach na temat auta oraz kierowcy. W tym kontekście istotna okazuje się informacja o miejscu zamieszkania właściciela pojazdu.

Ubezpieczyciele analizują bowiem statystyki wypadków w danej miejscowości. Dane statystyczne stają się podstawą do oszacowania, z jakim prawdopodobieństwem osoba poruszająca się po drogach określonego miasta weźmie udział w zdarzeniu drogowym. Gdy okaże się, że ryzyko wypadku lub kolizji jest wysokie, koszt ubezpieczenia również poszybuje w górę. Z kolei w przypadku małego ryzyka, cena OC powinna się zmniejszyć. Więcej informacji o odmiennościach cenowych samochodu znajdziesz w artykule “Najtańsze OC w Kielcach? Nawet za 329 zł!”.

Liczba stłuczek a cena OC w Kielcach

W większych miejscowościach, w których ryzyko zdarzenia drogowego jest stosunkowo duże, koszty ubezpieczenia samochodu pozostają wysokie. Spora liczba stłuczek sprawia, że ceny OC w Kielcach wzrastają, odrobinę przewyższając średnią krajową. W porównaniu z innymi stolicami województw, kieleckie trasy wypadają średnio. Nie można ich zaliczyć do najbezpieczniejszych, a zarazem wydają się bezpieczniejsze od dróg w niektórych miastach wojewódzkich.

Najtańsze ubezpieczenie w Kielcach

Nie wszyscy właściciele samochodów płacą wysokie kwoty za ubezpieczenie swoich pojazdów. Po kieleckich drogach jeżdżą kierowcy, którzy za OC płacą dużo poniżej lokalnej średniej. Najtańsze OC znalazł 50-letni właściciel Volkswagena Polo o pojemności 1197 cm3. Ubezpieczenie jego czterech kółek kosztuje jedynie 350 zł!

Nie ma przypadku w tym, że dalsze miejsca zajmują właściciele samochodów o dość niedużej pojemności silnika: Renaulta Twingo (pojemność 1149 cm3) oraz Škody Fabii (pojemność 1198 cm3). Zwróćmy uwagę, że ubezpieczyciele preferują auta o słabszym silniku. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe oczekują, że samochody o słabszej mocy nie doprowadzą do dużych szkód. Z tego powodu właściciele samochodów o mniejszej pojemności silnika zazwyczaj mogą liczyć na tańsze OC. 

Bywa jednak, że właścicielom samochodów o mocniejszych parametrach udaje się wyszukać tanie OC. Pewna kielczanka na przykład znalazła niedrogie ubezpieczenie dla swojego Mercedesa C Klasy o pojemności 1998 cm3. Ta sztuka udała się również kierowcy, który porusza się BMW Seria 5 o pojemności 1997 cm3. W obu przypadkach cena OC to jedynie 439 zł!

Czy istnieje sposób na tańsze OC w Kielcach?

Tak, szczęśliwie istnieją sposoby na obniżenie składki OC. Jak zaznaczono, zakres ubezpieczenia OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Skoro zatem między poszczególnymi ubezpieczycielami występują różnice cenowe, to warto sprawdzić oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Porównanie ofert możemy przeprowadzić za pomocą kalkulatora OC na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ .