Dlaczego samodzielne sprzątanie mieszkania po zmarłym może być niebezpieczne?

Jeśli nie możesz skorzystać z profesjonalnego sprzętu i środków chemicznych, nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a także nie masz dostępu do specjalistycznej odzieży ochronnej, a chcesz posprzątać mieszkanie po zmarłym, możesz narazić się na ogromne niebezpieczeństwo – konsekwencje psychiczne i fizyczne.

Sprzątanie po zmarłym – nie rób tego sam!

Sprzątanie mieszkania po zmarłej osobie to wyzwanie, przed którym codziennie stają tysiące osób. W zależności od tego, jak stwierdzono zgon, ile czasu upłynęło od jego stwierdzenia, gdzie miało to miejsce, jaka była przyczyna zgonu itd., sprzątanie po zmarłym jest konieczne. Sprzątanie po zgonach to usługa realizowana przez profesjonalne firmy sprzątające i to właśnie doświadczonym technikom należy powierzyć to zadanie. Dlaczego?

Wysokie niebezpieczeństwo zatrucia

Pierwsze co należy zrobić, jeśli ktoś umrze w domu, to powiadomić odpowiednie służby (lekarza rodzinnego w dzień, a lekarza pogotowia wieczorem, w nocy lub w dni świąteczne). Chociaż utrata bliskiej osoby z rodziny, przyjaciela czy sąsiada to trudny moment, to jeśli osoba zmarła w domu, należy zadbać o możliwość ponownego korzystania z pomieszczeń.

Sprzątanie mieszkania po zgonie to obowiązek, który często chce się wykonać samodzielnie. Niestety to błąd. Ciało człowieka po śmierci zaczyna proces, podczas którego dochodzi m.in. do wydzielania charakterystycznego, trudnego do wytrzymania zapachu. Co więcej, naturalne jest, że wokół ciała może być krew czy fekalia. Kontakt z fetorem, tkankami, płynami ustrojowymi, a nawet przedmiotami znajdującymi się w pobliżu może powodować:

  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • inne dolegliwości bólowe.

Ponadto kontakt z osobą zmarłą i najbliższym otoczeniem może skutkować nawet zakażeniem np. wirusem HIV.

Niewystarczająca wiedza

Czy wiesz, że ciało po śmierci może jeszcze wykonywać różne ruchy? Doświadczonych specjalistów nie dziwią też różne “dziwne” dźwięki. Chociaż sprzątanie po śmierci, kiedy ciało zostanie już wyniesione z mieszkania, odbywa się bez zmarłego w pomieszczeniu, to są to informacje, które nie dziwią doświadczonych specjalistów. Ponadto technicy z wieloletnim doświadczeniem w sprzątaniu po różnego rodzaju zgonach potrafią dokonać analizy pomieszczenia i zdecydować, jakie metody czyszczenia i odkażania pomieszczeń należy zastosować, aby móc zezwolić na bezpieczny powrót do mieszkania innych domowników. Niektóre ekipy sprzątające są także przeszkolone do zabezpieczania tkanek i płynów po zmarłym w specjalnych pojemnikach.

Słabe środki chemiczne

Samodzielnie, dokładne sprzątanie mieszkania po zmarłym nie jest możliwe przy pomocy środków dostępnych w marketach. Usługa sprzątania po zmarłym, która wymaga specjalistycznych środków, a także odpowiedniego podejścia. Poza opróżnieniem mieszkania, po zgonie w mieszkaniu konieczne jest wykonanie między innymi dezynfekcji, ozonowania czy wykorzystania metody zamgławiania.

Nie posiadanie profesjonalnego sprzętu

Na miejscu zdarzenia nie może zabraknąć nie tylko specjalistycznych środków czyszczących i odkażających, ale też profesjonalnego sprzętu, który sprawdzi się do prac związanych ze sprzątaniem po zgonie w mieszkaniu. Są to między innymi maszyny do usuwania śladów po tkankach czy fekaliach, urządzenia do ozonowania mieszkania przemysłowym generatorem o dużej mocy, sprzęt do dezynfekcji aktywną suchą mgłą czy urządzenia do metody, jaką jest zamgławianie Airfogiem ULV.

Brak specjalistycznej ochrony

Troska o zdrowie swoje i najbliższych powinna być jedną z najważniejszych wartości w życiu. Brak wyposażenia w odpowiednią odzież ochronną może spowodować bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Ponadto, podczas samodzielnego sprzątania mieszkania po zmarłym jest duże ryzyko, że wystąpi chęć odzyskania wielu przedmiotów. Samodzielne wynoszenie przedmiotów z miejsca, gdzie stwierdzono zgon, może być jednak bardzo niebezpieczne! Najlepsze firmy sprzątające oferują możliwość odzyskania wartościowych przedmiotów, wykorzystując zalety odkażania suchym lodem.

 

Konsekwencje psychiczne i fizyczne

Sprzątanie mieszkania po zmarłym to ogromny wysiłek. Zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Unoszący się wokół odór, zapach martwego ciała, widok zwłok “przed oczami”, mimo że już ich nie ma w domu, a także przebywania na miejscu zdarzenia może odcisnąć duże piętno na osobach wysoko wrażliwych, ale nie tylko.

Trudnym zadaniem może okazać się opróżnianie mieszkania z rzeczy po zmarłym, ponieważ wiele przedmiotów może mieć wartość sentymentalną. Zdarza się jednak, że konieczna jest ich utylizacja. Co więcej, w niektórych przypadkach sprzątanie mieszkania po zmarłym to nie tylko wyniesienie śmieci, ale konieczne może być nawet zerwanie tapet, podłóg czy czyszczenie sufitu. To zadania dla profesjonalnej ekipy, która szybko wykona swoje zadanie.

Komu zlecić sprzątanie po zmarłym?

W sieci można znaleźć wiele ofert firm, które oferują sprzątanie po zgonach. Decydując się na konkretną firmę warto najpierw sprawdzić opinie w internecie, od kiedy firma funkcjonuje, jakie ma inne usługi w ofercie, a także czy posiada referencje, dyplomy uznania, a przede wszystkim certyfikaty potwierdzające jakość usług. Sprzątanie po zmarłym powierzone doświadczonym specjalistom to gwarancja skutecznego i bezpiecznego odkażania.