Dekoracyjne dylematy. Rolety czy firany z zasłonami?

Rolety a może firany z zasłonami? To dylemat, który pojawi się u większości z nas podczas urządzania domu lub mieszkania. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Te najważniejsze postaramy się Wam przybliżyć.

Sporo osób wybiera przy aranżacji wnętrza rolety, doceniając ich minimalizm oraz prostotę. Bardzo popularne są rolety dzień noc, które pozwalają nie tylko cieszyć się prywatnością ale także zaciemnić wnętrze od światła wpadającego zza okna. Ten rodzaj rolety składa się z dwóch struktur materiału, którymi można dowolnie regulować ilość światła czy też słońca. Same rolety bez względu na rodzaj bardzo dobrze sprawdzą się w małych metrażowo pomieszczeniach jednak ich użytkowanie będzie kłopotliwe gdy lubimy stawiać kwiaty na parapecie. Ze względu na budowę i prostotę nie będą również ozdobą pokoju ani sypialni. Rolety nie sprawdzą się także na parterze, ponieważ nie zapewnią odpowiedniej prywatności. Z zalet rolet warto podkreślić nieinwazyjny sposób montażu. Nie musimy wiercić otworów w ościeżnicach lub ścianach. Rolety bezinwazyjne są pokryte specjalnym klejem dzięki czemu kasetę z materiałem zamontujemy to górnej krawędzi okna. Dodatkowe prowadnice ułatwią późniejsze korzystanie z rolety.

Jeśli zależy Wam na gustownie urządzonym wnętrzu warto pochylić się nad wyborem odpowiedniej firany i zasłony. Można wybrać sobie wzór jak i materiał, tak by ładnie komponował się z wystrojem naszego domu lub mieszkania. Od lat firany kojarzą nam się z tradycyjną dekoracją okna, mimo iż zbiera się na nich kurz i brud. Dla miłośników klasycznych rozwiązań dekoratorzy polecają firany żakardowe, których ogromną zaletą jest to, że nie wymagają prasowania. Wystarczy rozwiesić taką firankę na karniszu i gotowe. W modzie są również firanki wykonane z woalu, organzy, enzo oraz satyny.

Podsumowując wybór rolet, firan czy zasłon to kwestia bardzo indywidualna. Przy wyborze powinniśmy uwzględnić wszystkie za i przeciw, a nade wszystko kierować się tym jak konkretne rozwiązanie wpłynie na wystrój i charakter wnętrza.