Gorlice: spadający z dachu lód ranił przechodnia
We środę, 7 marca br. na jednej z ulic w Gorlicach doszło do zdarzenia, w wyniku którego spadający z dachu lód ranił przechodnia. Mężczyzna z obrażeniami naskórka głowy został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do gorlickiego szpitala na dalszą diagnostykę.
– Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o godzinie 13:21 – mówi asp. sztab. Grzegorz Szczepanek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. – Mieszkaniec Moszczenicy, idąc ulicą został uderzony kawałkiem lodu, który oderwał się od budynku. Policjanci będący na miejscu zdarzenia skontaktowali się z zarządcą kamienicy, który następnie wezwał firmę usuwającą sople i odśnieżającą dach. Miejsce też zabezpieczono. Poszkodowany mężczyzna został zabrany z widoczną raną naskórka głowy do szpitala, celem dokonania dalszych badań i udzielenia mu pomocy. Z miejsca zdarzenia sporządzono notatkę, która pozwoli na analizę czy zostało naruszone prawo czy też nie.
Jaki przepis obliguje nas do odśnieżania dachu i usuwania powstających sopli, które mogą zagrażać inny?
Podstawą prawną zobowiązującą zarządcę nieruchomości lub właściciela do odśnieżania dachu jest art. 61 punkt 2 prawa budowlanego. Zgodnie z nim właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek zapewnienia, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
fot. ilustracyjne (archiwum własne)