Bystra: słup telefoniczny uszkodził ciężarówkę

W piątek 21 lipca 2017 r., kilkanaście minut po godzinie 11 na drodze powiatowej (Łużna-Gorlice) w miejscowości Bystra, nieopodal granicy z Wolą Łużańską doszło do nietypowego zdarzenia, podczas którego słup telefoniczny uszkodził samochód ciężarowy. Powodem była nisko wisząca linia.

Do zdarzenia natychmiast został zadysponowany patrol gorlickiej drogówki, który ustalił wszelkie okoliczności. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Sytuacja zakończyła się uszkodzoną plandeką, urwaną metalową konstrukcją skrzyni załadunkowej oraz złamanymi plastikowymi elementami samochodu ciężarowego. Słup, który uderzył w skrzynię załadunkową a następnie odbił się od niej i wpadł na podwórko mógł jednak ranić przechodniów lub osoby przebywające na podwórzu.

Niestety stan infrastruktury telekomunikacyjnej a dokładniej linii telefonicznych zarządzanych przez Orange (następcę TP S.A.) pozostawia wiele do życzenia. W powiecie gorlickim jest co najmniej kilka miejsc gdzie nad drogą linia wisi poniżej dopuszczalnej wysokości regulowanej przez ministerialne rozporządzenie. Przypadki wiszącej nisko nad ziemią linii znane są kierowcom podróżującym przez Szalową, na drodze powiatowej Łużna – Stróże jak i jezdni tej samej kategorii w kierunku Stróżnej (tuż przy granicy).

Warto przypomnieć, że Rozporządzenie Ministra z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (DzU nr 219 poz. 1864) stanowi w § 7, że odległości linii kablowej od powierzchni ziemi poza pasem drogowym nie powinny być mniejsze niż: 4,5 m – dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego.