Tylko wczoraj 101 strażaków gasiło pożary traw!

Tylko wczoraj spłonęło ponad 3ha traw, natomiast łącznie od początku roku do dzisiaj w powiecie gorlickim „poszło z dymem” blisko 9,1 ha nieużytków. W strażackich statystykach jest już 39 zdarzeń – pożarów suchych traw. Jak widać pożary traw to wciąż plaga!

– W akcjach gaszenia pożarów traw brało udział 328 strażaków i 63 samochodów pożarniczych – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. – Najczęściej strażacy zostali wzywani do palących się traw do miejscowości Kobylanka i Biecz. Tylko w dniu wczorajszym (tj. 03.04.2018r – dop.red.) strażacy wyjeżdżali do 12 pożarów traw. W gaszeniu ich brało udział 19 zastępów i 101 strażaków a pożarem objęte było 3ha 20 arów.

Gdzie wczoraj płonęły trawy?

Bobowa ul. Graniczna 1 zastęp 5 strażaków powierzchnia 0,4 ha
Gorlice ul. Kościuszki 1 zastęp 4 strażaków powierzchnia 0,20 ha
Lipinki 1 zastęp 6 strażaków powierzchnia 0,5 ha
Korczyna 3 zastępy 18 strażaków powierzchnia 0,15 ha
Strzeszyn 1 zastęp 6 strażaków powierzchnia 0,20 ha
Kobylanka 2 zastępy 10 strażaków powierzchnia 0,10 ha
Bednarka 3 zastępy 18 strażaków powierzchnia 0,10 ha
Biecz ul. Załawie 2 zastępy 12 strażaków powierzchnia 0,20 ha
Kobylanka 1 zastęp 6 strażaków powierzchnia 0,15 ha
Gorlice ul. Kościuszki 1 zastęp 4 strażaków powierzchnia 0,10 ha
Gorlice ul. Blich 2 zastępy 6 strażaków powierzchnia 1 ha
Łużna 1 zastęp 6 strażaków powierzchnia 0,10 ha

Pamiętajmy wypalanie traw zagrożone jest nie tylko mandatem czy karą grzywny ale nawet więzieniem. Przy obecnym wietrze nawet kontrolowane ognisko rozpalone nieopodal suchej łąki może okazać się sporym zagrożeniem.

Na zdjęciach akacja OSP Biecz w Bieczu przy ulicy Załawie.