PWSZ oferta edukacyjna

Pogranicznicy uporządkowali kolejne cmentarze wojenne

To już kolejna akcja funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz członków Klubu Górskiego Orły przy Komendzie Stołecznej Policji dotycząca porządkowania i renowacji zabytkowych cmentarzy z okresu I Wojny Światowej na ziemi gorlickiej. 

– Tym razem w przeciągu 4 dni funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wraz z członkami Klubu Górskiego Orły – przy Komendzie Stołecznej Policji – wykonywali prace na 4 nekropoliach – czytamy na stronie internetowej KaOSG. – Na cmentarzach wojennych nr 66 w Małastowie, nr 77 w Ropicy Górnej oraz nr 48 w Regietowie wykoszono zalegającą roślinność oraz uporządkowano teren wokół miejsc spoczynku. Dodatkowo na cmentarzu w Małastowie – nad którym honorowy patronat sprawuje Komendant KaOSG – naniesiona została kolejna warstwa impregnatu na odrestaurowaną drewnianą furtkę.

Najwięcej pracy wykonanej zostało na cmentarzu wojennym nr 45 w Lipnej. Zgodnie z planami architektonicznymi oraz dokumentacją odtworzeniowo-historyczną, przygotowane zostały betonowe cokoły pod brakujące krzyże. Zadanie było tym bardziej trudne, iż droga do nekropolii prowadzi przez wąską i stromą leśną ścieżkę. Cały niezbędny sprzęt, wodę oraz ponad 600 kg zaprawy do przygotowania cokołów, na teren cmentarza wynosili własnoręcznie członkowie ekipy porządkowej. Montaż krzyży na cmentarzu wojennym nr 45 w Lipnej nastąpi podczas kolejnej akcji porządkowo – renowacyjnej zaplanowanej na październik.

fot. KaOSG