PWSZ oferta edukacyjna

„Szklanka” na DW 977 zebrała poranne żniwo!

Dzisiejszy poranek przyniósł dwa zdarzenia na drodze wojewódzkiej nr 977 przebiegającej przez powiat gorlicki zaś mającej swój początek w Zborowicach (gmina Ciężkowice, powiat tarnowski). W obydwu zdarzeniach doszło do dachowania pojazdu, w jednym z nich ucierpiała mieszkanka powiatu gorlickiego.

Do pierwszego zdarzenia doszło o godzinie 6.35. Co prawda do dachowania doszło w miejscowości Zborowice jednak ze względu na mało precyzyjne zgłoszenie do zdarzenia zadysponowano OSP Łużna oraz JRG Gorlice. Ponieważ kolizja miała miejsce w sąsiednim powiecie, zadysponowano również OSP Ciężkowice oraz PSP JRG 2 Tarnów (posterunek czasowy w Siedliskach).

– Po dojeździe na miejsce okazało się że w zdarzeniu brał udział samochód osobowy marki Land Rover, który znajdował się w przydrożnym rowie na dachu – czytamy na profilu społecznościowym druhów z OSP Ciężkowice. – Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kobiecie (kierowcy), która sama podróżowała pojazdem. Mieszkanka powiatu gorlickiego została przekazana przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Zabrana ona została do szpitala na szczegółowe badania. Pojazd został postawimy na koła, wyciągnięty z rowu i ściągnięty na pobocze. Należy wspomnieć również iż w czasie zdarzenia na DW 977 była przysłowiowa „szklanka” dlatego na miejsce została wezwana piaskarka. Kilka minut po zakończonych działaniach wracający do bazy zastęp PSP JRG2 Tarnów najechał na niemal identyczne zdarzenie 300-400 m od poprzedniego ale na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał. Nasze działania trwały około godziny.

Zastanawiające jest to dlaczego drogi kategorii wojewódzkiej znajdują się każdego poranka w takim stanie. Drogowcy nie są zajęci odśnieżaniem, więc raczej nie powinno być problemu aby co ranek jedną piaskarkę wysłać do posypania jezdni solą z piaskiem. Kierowcy muszą również pamiętać, że w okresie zimowym nie tylko śnieg powoduje potencjalne zagrożenia. Dużo gorsza w skutkach jest warstwa cienkiego, mało widocznego lodu.  Należy pamiętać, że nawet jeśli termometr w samochodzie wskazuje dodatnią temperaturę, przy gruncie a co za tym idzie jezdni może być bliska zeru lub nawet na małym minusie.

Ponadto przypominamy, że w powiecie gorlickim ustalone są dyżury telefonów pod którymi można zgłaszać zimowe utrudnienia. Numery telefonów znajdziecie w artykule: Powiat Gorlicki: ważne telefony dla kierowców podczas zimy!

Fot. za: fb.com/OspIMdpCiezkowice