Jak znaleźć pracę dorywczą w Gorlicach?

Sezon sprzyja pracy dorywczej. Ale czy wiesz, że dodatkowe zajęcie możesz znaleźć nie tylko latem? Sprawdź, jak to zrobić, czytając uważnie ten artykuł.

Praca dorywcza w Gorlicach – nie tylko w twoim zawodzie

Pracę dorywczą dość łatwo znaleźć wśród zajęć sezonowych. Może to być praca w polu, na budowie lub w markecie przy wykładaniu towaru w okresie świąt. Sezonowo zwiększa się też zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii czy w innych branżach usługowych. Wiele ofert zawartych jest na portalach internetowych, jakich jak GoWork. Jeśli nie przeszkadza Ci praca fizyczna, często w innej branży niż twoja wiodąca, to z pewnością nawet w stosunkowo niewielkim mieście, takim jak Gorlice, znajdziesz dodatkowe zatrudnienie.

Gdzie szukać sezonowej pracy dorywczej?

Często najszybszym sposobem znalezienia dorywczej pracy sezonowej jest przejście się po mieście i poszukanie ogłoszeń na szybach i tablicach ogłoszeń, a także przeglądnięcie lokalnych gazet i portali z ogłoszeniami. Pomocni mogą się okazać też znajomi i ich rekomendacje. Niejednokrotnie sąsiad w pobliżu akurat potrzebuje rąk do pracy. Pytanie znajomych i sąsiadów ma też ten plus, że wieści o dobrze wykonanej pracy szybko niosą się wśród lokalnej społeczności i sprzyjają znalezieniu kolejnych zleceń.

Praca zdalna – nie ograniczaj się do jednej lokalizacji

Dodatkowe zajęcie można również znaleźć, korzystając z ofert pracy zdalnej. Jeśli jesteś grafikiem, programistą, dziennikarzem, copywriterem, transkrybentem lub chciałbyś zainteresować się branżą e-commerce, istnieje szansa na dorobienie sobie po godzinach. Poza pracami specjalistycznymi, do których potrzeba kwalifikacji i doświadczenia, musisz liczyć się z tym, że tego typu praca jest zwykle mniej płatna niż praca sezonowa. Ma jednak tę zaletę, że często zapewnia dużą swobodę i elastyczność.

Formy zatrudnienia przy pracy zdalnej

Jeśli chodzi o pracę dorywczą, najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa zlecenie lub o dzieło. Wiele firm preferuje także współpracę B2B, czyli z osobami prowadzącymi własną działalność. Jej brak nie musi być przeszkodą, ponieważ serwisy takie jak Useme pozwalają na rozliczenie ze zleceniodawcą bez własnej działalności. Fakturę dla pracodawcy wystawia serwis, a zleceniobiorca otrzymuje umowę o dzieło. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest prowizja potrącana z puli zlecenia.

Własna działalność – rób to, w czym jesteś najlepszy

Nawet pracując na etacie, możesz otworzyć działalność w kierunku, w którym świetnie się czujesz. Dzięki wprowadzeniu przepisów o działalności nierejestrowanej istnieje możliwość wybadania rynku i zorientowania się, czy będziesz miał wystarczająco dużo opłacalnych zleceń, aby ponieść koszty własnej działalności i dorobić. Pamiętaj, że działalność firmy można zawiesić i sezonowo wznawiać, więc nie bój się, jeśli twoja oferta byłaby ograniczona czasowo. Rozważając otworzenie własnej działalności zastanów się nad grupą docelową. W małym miasteczku, takim jak Gorlice, rynek zbytu może nie być ogromny, ale jest szansa, że również konkurencja jest mniejsza.

Szukajcie, a znajdziecie

Jak widać, nie brakuje możliwości znalezienia pracy dorywczej. Jeśli dobrze trafisz, może się okazać, że dodatkowe zajęcie stanie się twoim głównym. Życzymy powodzenia w szukaniu atrakcyjnej oferty, która pozwoli na zarobienie dodatkowych groszy.

Źródło zdjęć: Adobe Stock