Jak smycz treningowa może uratować życie Twojego psa

Choć w wyobraźni wszystko wygląda pięknie, pierwsze spacery z pupilem bywają nerwowe i wymagają wiele cierpliwości. Zarówno Ty, jak i Twój pies uczycie się siebie nawzajem.

By w przyszłości spacery były dla was czasem relaksu i wyciszenia, warto nauczyć swojego psa podstawowych umiejętności – to przede wszystkim spacer na luźnej smyczy i przywoływanie. Smycz treningowa to doskonałe narzędzie, które sprawi, że Twój pies będzie zachowywał się grzecznie nawet w nieoczekiwanych i interesujących dla niego sytuacjach.

Jak nauczyć swojego psa przywołania

Smycz treningową można wykorzystać po prostu po to, by dać psu trochę więcej swobody na spacerze, ale możesz też dzięki niej ćwiczyć u psa umiejętności, które zwiększą jego bezpieczeństwo. Chodzi oczywiście o odwołanie (zostawienie czegoś, co psa bardzo interesuje, np. innego psa, lub pozostawionych odpadków) i przywołanie (przyjście do opiekuna na komendę). Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o kontrolę nad psem, ale o to, by móc dać mu więcej swobody – na przykład spacery na długiej smyczy w parku. Smycz treningowa dla psa pozwoli pupilowi na trenowanie odwołania i przywołania w kontrolowanych warunkach. Pierwszy raz (a nawet pierwsze kilkaset razy) może nie być łatwe, a wytrzymała, długa linka da Ci pewność, że nie stracisz pupila z oczu, kiedy pies ulegnie pokusie, by popędzić w siną dal.

Smycz treningowa jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż flexi – które nieumiejętnie używane może nauczyć szczeniąt ciągnięcia smyczy.

Większość psiarzy poleca przypięcie linki nie do obroży, ale szelek. Szelki rozkładają ciężar na całe ciało, dzięki czemu są dla psów o wiele bardziej komfortowe. A przecież w nauce przywołania chodzi o to, by to pies sam do Ciebie przyszedł, prawda?

Jak wybrać smycz treningową

Idealna linka treningowa powinna być łatwa do utrzymania w czystości (nie da się uniknąć kontaktu z błotem i brudem), wygodna (to już kwestia indywidualnych preferencji) i wytrzymała.

Odpowiednia długość dla każdego będzie inna. Dla osoby, która kupuje swoją pierwszą linkę, polecam krótkie linki, ok. 5 metrów. Dopiero kiedy poczujesz, że potrzebujesz większej długości, spróbuj linki 10 m.

Materiał, z którego jest wykonana smycz, nie jest tak ważny, jak to, by linka została wykonana z jednego typu tworzywa. Sam nylon lub sama guma łatwiej czyści się niż smycze wykonane z kilku materiałów. Taka smycz lepiej będzie też leżeć w dłoni. Smycz treningowa jest zazwyczaj dość skromnej szerokości, dlatego tworzywo musi być bardzo wytrzymałe. Zwróć uwagę na karabińczyk – powinien być solidny i pewny.

Czy warto ograniczać się do jednej smyczy dla psa

Każdy rodzaj smyczy ma nieco inne zastosowanie. Krótkie smycze miejsce doskonale sprawdzają się osobom, które muszą zadbać o bezpieczeństwo psa na zatłoczonej ulicy. Psy, które najczęściej spacerują w parkach, najczęściej widuje się na smyczy regulowanej. Smycz treningowa wymaga nieco więcej przestrzeni, nie oznacza to jednak, że musisz mieszkać na odludziu, by była Ci potrzebna. Każdy z nas wychodzi ze swoim psem w różne miejsca, w różnym celu. Choć dłuższa smycz regulowana w większości przypadków sprawdza się zarówno w przypadku swobodnego spaceru i konieczności wyjścia na krótkiej smyczy, nie zastąpi linki treningowej. To różne smycze, które mają zupełnie inne zastosowanie.

fot. nadesłane