Czy hydrolizat kolagenu to jego odpowiednia forma?

Kolagen jest jednym z białek, które tworzą organizm człowieka. Co ciekawe, stanowi on ok. 30% wszystkich białek jakie występują w całym ciele. Pełni on bardzo wiele ważnych funkcji i jest odpowiedzialny nie tylko za skórę i jej elastyczność, ale także za stawy, ich kondycję, mięśnie, chrząstki, ścięgna itp. Z uwagi na jego bogate właściwości, a także liczne funkcje w organizmie człowieka, odżywki kolagenowe stale zyskują na popularności.

Decydując się na zakup odżywki tego typu i zwracając uwagę na skład produktu, najczęściej można się spotkać z hydrolizatem kolagenu. Czym on jest i czy jest to jego najbardziej odpowiednia forma, która faktycznie pozwoli zatroszczyć się o kondycję niemalże całego ciała? Warto się o tym przekonać i czegoś więcej na temat hydrolizatu kolagenu.

Czym jest hydrolizat kolagenu?

Hydrolizat kolagenu to najprościej mówiąc efekt końcowy białka kolagenu, które zostało poddane hydrolizie. Proces ten wykonuje się z uwagi na zwiększenie wchłanialności białka oraz uzyskaniu lepszej rozpuszczalności produktu. Wynika to z faktu, że podczas hydrolizy cząsteczki kolagenu ulegają rozkładowi na mniejsze peptydy. Dzięki temu odżywki kolagenowe mogą być z łatwością rozpuszczane w płynach, od zwykłej wody, po soki czy też smoothie.

Warto jednak pamiętać, że kolagen może być pozyskiwany z 3 różnych źródeł – ryb, wołowiny oraz wieprzowiny. W suplementach diety najczęściej jest wykorzystywany kolagen rybi, który cechuje się najniższą masą cząsteczkową, a tym samym jest lepiej przyswajalny i nie ma właściwości uczulających. Co w takim razie z hydrolizatem? Jest to najlepsza i najczęściej wykorzystywana w suplementach diety forma kolagenu, który dzięki hydrolizie jest po prostu jeszcze lepiej wchłaniany przez organizm. 

Przykładem odżywki kolagenowej, która wykorzystuje hydrolizat kolagenu, który jest dobrze przyswajalny oraz rozpuszczalny jest np. AllDeynn Collarose, który można kupić w sklepie SFD. Jego suplementacja pozytywnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, a także redukcję cellulitu. Warto wziąć go pod uwagę przy wyborze odżywki kolagenowej dla siebie także z uwagi na wzbogacony skład o kwas hialuronowy, witaminę C oraz biotynę.

Zatem jakich właściwości można oczekiwać po hydrolizacie kolagenu?

Warto jeszcze raz zaznaczyć, że pod wpływem hydrolizy, kolagen nie traci żadnych ze swoich właściwości z uwagi na wykonywanie całego procesu w niskich temperaturach. Zatem dużo ważniejsze jest to, jakiego typu kolagen jest wykorzystywany w danej odżywce, co pozwoli określić na jakie problemy będzie on rozwiązaniem. Warto to dokładnie sprawdzić, ponieważ obecnie rozróżnia się ok. 30 różnych rodzajów kolagenu, które pełnią różne funkcje. Jednak najczęściej można się spotkać z kolagenem typu I, który pozytywnie wpływa przede wszystkim na kondycję skóry. Pomaga w jej ujędrnieniu, uelastycznieniu oraz ogólnym wyglądzie. 

Jednak w przypadku chęci poprawy kondycji skóry, bardzo ważne jest także przyjmowanie innych substancji aktywnych, które często posiadają w sobie odżywki kolagenowe. Mowa tutaj o kwasie hialuronowym, który odpowiada za spajanie włókien kolagenowych. Nie bez znaczenia jest także witamina C, która również uczestniczy w biosyntezie kolagenu. Tak więc sam kolagen nie jest receptą na jędrną i pięknie wyglądającą skórę. 

Szukając wartościowych preparatów wieloskładnikowych zawierających kolagen, a także wszelkiego rodzaju innych suplementów diety, warto pamiętać o bogatej ofercie sklepu SFD. Można tam znaleźć wszelkiego rodzaju odżywki i suplementy diety, które pozwolą osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a także zwalczyć niedobory substancji odżywczych.