Bystra: dwóch braci zginęło w 2,5 metrowej studni. Na ratunek było za późno!

Niestety dzisiejszy dzień przyniósł kolejne tragiczne zdarzenie podczas prac przy studni. W miejscowości Bystra (gmina Gorlice) niedaleko granicy z Wolą Łużańską śmierć na miejscu poniosło dwóch mężczyzn – braci. Pomimo iż studnia była płytka, mieszkańców Bystrej nie udało się uratować.

Studnia znajdowała się pod lasem, do miejsca zdarzenia dojazd był bardzo utrudniony, ponieważ prowadziła do niego nieutwardzona droga.

– O godzinie 13:58 otrzymaliśmy zgłoszenie z Wojewódzkiego Powiadamiania Ratunkowego o zdarzeniu w Bystrej – mówi dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gorlicach. – Na miejsce zadysponowane były trzy zastępy z JRG Gorlice (dwa samochody średnie oraz grupa operacyjna). Po przyjeździe strażaków na miejsce zdarzenia, zastano sytuację w której osoby postronne wyciągnęły już dwie osoby ze studni, bez oznak życia. Prowadzona była resuscytacja krążeniowo-oddechowa przez sąsiadkę, która była pielęgniarką. Strażacy natychmiast po przyjeździe przejęli RKO, a dosłownie minutę później przybyły na miejsce dwa zespoły ratownictwa medycznego przejął te czynności. W między czasie siostra poszkodowanych, najprawdopodobniej ze względu na stres oraz problemy z cukrzycą zasłabła dlatego była konieczność podania jej tlenu przez strażaków. Został wezwany również trzeci zespół ratownictwa medycznego. Poszkodowani to dwaj bracia w wieku 63 i 46 lat, byli mieszkańcami Bystrej. Według wstepnych informacji mężczyźni, chcieli zakręcić zawór który był w studni. Studnia miała około dwóch i pół metra głębokości, z bardzo zamulonym dnem. Wysokość lustra wody od powierzchni gruntu wynosiła około metr.

Podczas prowadzonych działań ratowniczych na miejsce dotarła policja oraz grupa operacyjna, która w obecności prokuratora prowadziła czynności wyjaśniające to przykre zdarzenie. Niestety jest to już kolejne zdarzenie, w którym mieszkańcy powiatu gorlickiego giną podczas prac przy studni.

fot. M. Książkiewicz