Gorlice Aktualności - Gorlice 112.pl » Ziemia osunęła się na dom w Ropie. 9 interwencji związanych z nawałnicą
Kamienne Dywany

Ziemia osunęła się na dom w Ropie. 9 interwencji związanych z nawałnicą

Łącznie dziewięć interwencji podejmowali strażacy z powiatu gorlickiego na skutek ulewnego deszczu z burzą. Nawałnica „przetoczyła się” przez południową część powiatu gorlickiego, a w głównej mierze przez Brunary, Ropę i Łosie. Oprócz miejscowych podtopień, w Ropie na dom mieszkalny osunęła się skarpa.

Przy zdarzeniach pracowali druhowie m.in. z OSP Ropa, OSP Łosie oraz OSP Klimkówka a także ratownicy z JRG Gorlice. Pierwsze zgłoszenia zaczęły napływać około godziny 13:30 i dotyczyły podtopień. Kilkadziesiąt minut później (ok. 14:10) strażacy zostali wezwani do Ropy (nieopodal granicy z miejscowością Łosie) gdzie kilka kubików ziemi na skutek ulewnego deszczu osunęło się na dom mieszkalny. Strażacy dokonali tymczasowego zabezpieczenia poprzez zastosowanie drewnianych stempli. Osunięcia ziemi miały miejsce też w innych częściach powiatu jednak żaden nie zagrażał budynkom.

Mieszkańcy jeszcze przez najbliższe dni będą porządkować zalane posesje, podtopione budynki. Do udrożnienia przydrożnych rowów skierowano gminną koparkę.

 fot. M.Książkiewicz