GOPR podsumowuje luty. Interweniowano także u nas!

Około dwudziestu razy w miesiącu lutym, w którym przypadały ferie zimowe kilku województw, interweniowali ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Krynickiej. Wśród wielu akcji do których przyszło im wyjechać, była także pomoc poszkodowanym na terenie powiatu gorlickiego.

– W miesiącu lutym ratownicy Grupy Krynickiej pełniący służbę górską przyjęli ponad 20 zgłoszeń o wypadkach w górach – czytamy na fanpejdżu Grupy Krynickiej GOPR. – Kilkukrotnie pomagali zespołom Pogotowia Ratunkowego w dotarciu do domostw, oraz prowadzili wyprawy poszukiwawcze.

Poniżej lista niektórych zdarzeń, w których pomoc poszkodowanym nieśli ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

06.02.2018 – w godzinach popołudniowych pracownicy Chaty Górskiej Cyrla zawiadomili o zasłabnięciu 17-letniego chłopca, w okolicach schroniska. Na miejsce wyjechał zespół z Piwnicznej, który po dotarciu na miejsce udzielił potrzebnej pomocy i przetransportował poszkodowanego. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych ratownicy prowadzili poszukiwania turysty podróżującego Głównym Szlakiem Beskidzkim, z którym nie ma kontaktu. Poszukiwania zakończyły się szczęśliwie.

07.02.2018 – ratownicy z RSR Piwniczna w godzinach nocnych pomagali zespołowi Ratownictwa Medycznego w dotarciu do osoby nieprzytomnej w wysoko położonym domu w przysiółku Kordowiec.

09.02.2018 – o godzinie 2 w nocy dyżurny z CSR Krynica odebrał telefon o zaginięciu turysty, który wspólnie z grupą poruszał się z Bacówki nad Wierchomlą w kierunku Jaworzyny. Odłączył się od grupy i nie dotarł do celu. Ze stacji Centralnej wyruszają zespoły poszukiwawcze. Poszukiwany zostaje odnaleziony po godzinie czasu, cały i zdrowy. Rano natomiast, ratownicy z CSR Krynica transportują ze Stacji Narciarskiej Arena mężczyznę ze złamaną nogą. Chwilę później wyjeżdżają do narciarza z urazem barku na polane Izwór , w miejsce gdzie nie ma możliwości dojazdu normalna karetka.

10.02.2018 – tuż po godzinie 12 z CSR Krynica wyjeżdża zespół do pomocy osobie z urazem nogi w rejonie drogi Kusznikówki na stokach Jaworzyny Krynickiej. Chwile po tym wyjeździe ten sam zespół ratowników udał się na Górę Parkową do turysty ze złamaną nogą.

13.02.2018 – do Stacji Centralnej w godzinach nocnych wpływa zgłoszenie o pobłądzeniu grupy harcerzy w rejonie Magury Małastowskiej. Dzięki aplikacji „Ratunek” udaję się ich bardzo szybko naprowadzić na właściwy szlak i chwilę później cali i zdrowi docierają do schroniska. Rano kolejny zespół ratowników udał się na Jaworzynę Krynicka do turysty z urazem nogi.

15.02.2018 – tego dnia pełniący służbę ratownicy z Krynicy mieli trzy wyjazdy. Dwa do pomocy Pogotowiu Ratunkowego w dotarciu do domu osoby poszkodowanej w związku z obfitymi opadami śniegu.  Jeden na zlecenie policji z prośbą o pomoc w dotarciu w teren leśny.

16.02.2018 – ponownie pomogła Aplikacja ratunek dzięki której udało się zlokalizować turystów, który pobłądzili w rejonie Jaworzyny Krynickiej. Po dotarciu do nich ratowników zostają sprowadzeni do bezpiecznego miejsca.

17.02.2018 – do CSR Krynica dociera zgłoszenie o zasłabnięciu turysty, który znajduje się na szlaku czerwonym prowadzącym z Przehyby na Radziejową. Do poszkodowanego dotarł ratownik dyżurujący na Przehybie i udzielił potrzebnej pomocy.

18.02.2018 – w godzinach porannych Ratownicy z RSR Piwniczna transportowali poszkodowaną do Pogotowia z przysiółka na Obidzy Jazowskiej. W tym samym czasie ratownicy z Krynicy udzielali pomocy mężczyźnie z urazem nogi na szlaku czerwonym z Czarnego Potoku na Jaworzynę Krynicką, zaś popołudniem ponownie aplikacja ratunek pomogła w naprowadzeniu na prawidłowy szlak w Beskidzie Niskim.

21.02.2018 – ratownik z Banicy został zadysponowany do wyjazdu w kierunku Radocyny w celu udzielenia pomocy turystce z urazem nogi.

23.02.2018 – zespół ratowników z Krynicy w godzinach przedpołudniowych wyjechał w rejon Jaworzyny Krynickiej do turysty z urazem głowy. Poszkodowany został przekazany do karetki Pogotowia.

24.02.2018 – ratownik z Banicy udzielił pomocy młodemu turyście, który doznał urazu w rejonie Magury w wyniku uprawiania turystyki narciarskiej – narty biegowe. W godzinach wieczornych, tego samego dnia, ratownicy prowadzą działania poszukiwawcze w rejonie Przehyby. (opisywane wcześniej)

25.02.2018 – urazu nogi doznał turysta który poślizgnął się na drodze prowadzącej do schroniska na Jaworzynie Krynickiej. Do zdarzenia wyruszają ratownicy z CSR Krynica którzy po dotarciu na miejsce udzielili pomocy i przetransportowali poszkodowanego do karetki Pogotowia. Ponownie w rejonie Przehyby miejsce miała wyprawa poszukiwawcza.

Ratownicy krynickiej grupy GOPR przypominają, że w górach mimo zakończonego okresu ferii nadal trwa zima. Radzą także, aby na dalsze wędrówki wybierać się wyłącznie z odpowiednim wyposażeniem. Przed wyprawą, warto też zainstalować na smartfonie aplikację RATUNEK.

fot. M.Książkiewicz (ilustracyjne)