OSP Sękowa świętowała jubileusz 90-lecia istnienia

W sobotę, 21 lipca br. na placu przy remizie OSP Sękowa odbył się uroczysty apel z okazji 90-lecia powstania tejże jednostki. Część oficjalną poprzedziła Msza Święta polowa, odprawiona w intencji sękowskich ochotników. W programie wydarzenia znalazła się również część rozrywkowo-kulturalna, której gwiazdą był kabaret Kopydłów. 

Oficjalne obchody 90-lecia OSP Sękowa rozpoczęły się meldunkiem gotowości do rozpoczęci uroczystości złożone przez dowódcę dh Krzysztofa Krupę. Meldunek odebrał Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba. Po podniesieniu flagi państwowej oraz odśpiewaniu hymnu państwowego powitano gości przybyłych do Sękowej, wśród nich byli m.in.: przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, Witold Kochan reprezentujący Marszałka Województwa Małopolskiego, wicestarosta gorlicki Jerzy Nalepka, Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach bryg. Krzysztof Gładysz, wiceprezes ZOW ZOSP RP w Krakowie dh Krzysztof Kosiba, członek ZOW ZOSP RP w Krakowie dh Przemysław Wszołek, członek Komisji Rewizyjnej OW ZOSP RP w Krakowie dh Eugeniusz Stukus oraz wójt Gminy Sękowa pełniąca również funkcję prezesa ZOG ZOSP RP w Sękowej Małgorzata Małuch.

– Bądźmy dumni z tego, że zawsze w Sękowej byli ludzie gotowi poświęcać się dla innych – mówiła wójt Małgorzata Małuch do zebranych na placu druhów. – Byli ludzie gotowi poświęcać swoje zdrowie, życie a także czas i siłę po to aby inni mogli czuć się bezpiecznie. Strażacy to grupa, która jest chlubą gminy. Myślę, że nie tylko ja ale również wszyscy mieszkańcy naszej gminy czują dzisiaj wdzięczność za Waszą służbę. Są dumni, że w naszej gminie funkcjonuje 8 jednostek, do których należą ludzie czujący potrzebę bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka. Jesteśmy wdzięczni za Waszą pracę, za Wasze zaangażowanie.  

Sobotnia uroczystość, oprócz świętowania 90-lecia istnienia OSP Sękowa, stała się okazją do nadania jednostce Złotego Medalu Za Zasługi Dla Pożarnictwa, który przyznany został decyzją zarządu Głównego ZOSP RP w uznaniu zasług dla rozwoju ruchu ochotniczego pożarnictwa oraz społeczne zaangażowanie i bezinteresowną pomoc bliźniemu. Odznaczenia sztandaru dokonali przedstawiciele Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie – wiceprezes dh Krzysztof Kosiba oraz członek zarządu dh Przemysław Wszołek.

Ponadto uhonorowano także druhów. Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali dh Damian Olszewski oraz dh Jakub Janik. Tarczę Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach w dowód uznania za działalność na rzecz rozwoju jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu gorlickiego przyznano wójt gminy Sękowa dh Małgorzacie Małuch. Wręczono również odznaki za wysługę lat.

– Wszystkim druhom z OSP Sękowa życzę ludzkiej życzliwości, zrozumienia tej trudnej służby podczas której nie ma urlopu, nie ma wolnego – powiedział dh Eugeniusz Stukus członek Komisji Rewizyjnej OW ZOSP RP w Krakowie. – Życzę im także, aby byli wyposażeni w taki sprzęt do prowadzenia działań, który zapewni im bezpieczeństwo a ich rodzin spokój. Uważam, że wszyscy druhowie mogą czuć ogromną satysfakcję z tego powołania, do którego się przychylili i który pełnią z radością. Niech św. Florian wyprasza im i ich rodzinom wszelkie potrzebne łaski.

– W życiu człowieka jedną z ważniejszych potrzeb, bez których ciężko funkcjonować, jest bezpieczeństwo – mówił Jerzy Nalepka, wicestarosta Powiatu Gorlickiego. – Strażacy są jedyną przygotowaną siłą do tego aby ratować nas w chwili kryzysu. Często mawia się, że strażacy to jedyne wojsko gminy i powiatu, które wzywamy w kryzysowych momentach. Ponieważ strażacy ochotnicy robią to bezinteresownie, w imię służby drugiemu człowiekowi dlatego otaczamy ich takim szacunkiem. We wszelkich rankingach to właśnie strażacy zawodowi czy też ochotnicy cieszą się największym zaufaniem.

W uroczystości 90-lecia istnienia OSP Sękowa wzięły również udział zaprzyjaźnione jednostki, które wystawiły swoje poczty sztandarowe, były to: OSP Dominikowice, OSP Kobylanka i OSP Moszczenica.

Na zakończenie wydarzenia na scenie zaprezentował się doskonale znany wszystkim strażakom Kabaret Kopydłowo, zaś po nim druhowie zorganizowali zabawę taneczną.

źródło: własne / ZOP ZOSP RP w Gorlicach
fot. M.Książkiewicz