Wysowa: policjanci uratowali mężczyznę leżącego w śniegu

Śmiercią lub trwałym kalectwem wywołanym odmrożeniami mógł się skończyć wczorajszy wieczór (tj. 5 lutego br.) dla nietrzeźwego 53-letniego mieszkańca Zabrza, który przyjechał do Wysowej. Dzięki zgłoszeniu jakie otrzymała policja, mężczyznę, który leżał w śniegu udało się uratować.

– Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach około godziny 22.20 został telefonicznie powiadomiony przez pensjonariusza jednego z domów uzdrowiskowych na terenie Wysowej, że ten zagubił się, a ze względu na stan nietrzeźwości oraz duże wychłodzenie organizmu nie jest w stanie samodzielnie wrócić do pensjonatu, w którym był zakwaterowany – mówi asp. sztab. Grzegorz Szczepanek, rzecznik KPP w Gorlicach. – Dyżurny natychmiast skierował na miejsce patrol interwencyjny. W tym czasie temperatura spadła już do -11 stopni Celsjusza, a każda minuta mogła decydować o życiu mężczyzny. Przybyli policjanci rozdzielili się i przeszukiwali teren opisany przez mężczyznę. Po kilku minutach odnaleźli leżącego w śniegu 53-latka. Zmarzniętego mężczyznę policjanci przewieźli do pensjonatu, w którym był zakwaterowany i przekazali go pod opiekę lekarza.

O tym jak ważna jest nasza wrażliwość wobec osób zagrożonych zamarznięciem, tłumaczy rzecznik gorlickiej policji:

– Warto zaznaczyć, że w okresie zimowym każdego dnia policjanci kontrolują miejsca, w których mogą znajdować się osoby zagrożone wychłodzeniem. Przeprowadzają także interwencje podobne do wyżej opisanej, niejednokrotnie ratując życie i zdrowie ludzkie. Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która leży lub siedzi na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej, czy też przebywa w nieogrzewanym mieszkaniu w okolicznościach wskazujących na zagrożenie wychłodzeniem – kończy Szczepanek.

fot. ilustracyjne (archiwum własne)