Wampiriada 2018 – 135 dawców szpiku oraz 18 litrów krwi (TV)

W czwartek, 25 stycznia br. w budynku Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu odbyła się akcja o niecodziennej nazwie – Wampiriada. Wydarzenie nie tylko pozwalało zainteresowanym na oddanie krwi czy rejestrację w bazie Dawców Komórek Macierzystych ale również miało szereg atrakcji.

W tym roku Wampiriada miała dodatkowy cel. Z okazji 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu postawiono sobie ambitny cel uzyskania 20 litrów krwi. Za organizację charytatywnego wydarzenia odpowiedzialni byli studenci Instytutu Zdrowia, tj. koło naukowe Promocji Zdrowia pod opieką Marii Merklinger-Soma. Celem akcji było propagowanie rejestracji do bazy Dawców Komórek Macierzystych (szpiku kostnego) oraz honorowego oddawania krwi.

Jak szacowali organizatorzy w ciągu całego wydarzenia, Wampiriadę odwiedziło ponad 600 osób. Głównie uczniów sądeckich szkół średnich oraz studentów PWSZ.

Punktem kulminacyjnym akcji był koncert Magdaleny Sowy, studentki Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, która zaśpiewała najpopularniejsze utwory polskich artystów. Podczas tegorocznej edycji Wampiriady zarejestrowano 135 osób w bazie Fundacji DKMS oraz pobrano 18 litrów krwi od 36 osób.

W organizację akcji włączyło się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Fundacja DKMS Polska, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu z oddziałami dwujęzycznymi.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej, której sponsorem było Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe Libropol z Siedlisk.

fot. Łukasz Kieroński