Strażnicy graniczni uporządkowali cmentarz wojenny w Małastowie

Funkcjonariusze oraz pracownik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odtworzyli zniszczoną, zabytkową furtkę na cmentarzu z okresu I Wojny Światowej w Małastowie (powiat gorlicki). To już kolejny raz kiedy straż graniczna podejmuje akcję renowacyjną czy też porządkową cmentarzy wojennych w powiecie gorlickim.

Prace związane z porządkowaniem cmentarza nr 66 w Małastowie zostały przeprowadzone 12 lipca br.

Tym razem dzięki sprawnej pracy funkcjonariuszy oraz pracownika Karpackiego Oddziału Straży Granicznej udało się odtworzyć zniszczoną, drewnianą furtkę, pochodzącą z okresu I Wojny Światowej. Wykonane z drzewa modrzewiowego skrzydło furty, zostało wykonane na podstawie dokumentacji historycznej zgodnie z programem konserwatorskim

Szlak cmentarzy wojennych z okresu I Wojny Światowej, położonych na terenie powiatu gorlickiego obejmuje 83 miejsca pochówku. Spoczywają tam żołnierze trzech walczących armii, w szeregach których byli żołnierze z Austrii, Polski, Niemiec, Rosji, Węgier, Czech, Serbii, Bośni, Słowacji, Ukrainy i Żydzi. Szczególnie tragiczny był los Polaków, którzy zmobilizowani do trzech zaborczych armii walczyli tu często przeciw sobie.

źródło i fot. KaOSG