Strażacy z OSP Moszczenica na podium ogólnopolskiej akcji „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”

Strażacy ochotnicy z Moszczenicy (powiat gorlicki) stworzyli klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy swojej jednostce w 2014 roku. Mimo krótkiego stażu, jako klub, zdobyli II miejsce w Polsce w kategorii Najaktywniejsza jednostka OSP w programie „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”.

Medale, dyplomy oraz puchar druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy odebrali w piątek, 8 marca br. w siedzibie Polskie Czerwonego Krzyża w Warszawie przy ul. Mokotowskiej. Wręczenia nagród, dyplomów oraz pucharów dokonali: przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK Sławomir L. Kaczyński wraz z nadbryg. Markiem Jasińskim zastępcą Komendanta Głównego PSP, Małgorzatą Lorek dyrektor Narodowego Centrum Krwi i członkiem Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP dh Adamem Nowakiem.

Do trzynastej edycji programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” przystąpiło 40 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz 144 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Łącznie 2 641 strażaków oddawało krew i promowało ideę honorowego krwiodawstwa w 2018 roku. W efekcie, od 1 stycznia 2018 roku do 10 grudnia 2018 roku w 13 okręgach, które złożyły sprawozdanie, pozyskano 6588 litrów krwi.

Komisja po przeanalizowaniu danych pochodzących z okręgów wyłoniła następujących laureatów::

w kategorii Najaktywniejsza Jednostka OSP:
I miejsce – Klub HDK przy Zarządzie Oddziału Miejskiego OSP RP w Bydgoszczy (okręg kujawsko-pomorski)
II miejsce – OSP Moszczenica (okręg małopolski)
III miejsce – OSP Lubanice (okręg lubuski)

w kategorii Najaktywniejsza Jednostka PSP:
I miejsce – Komenda Powiatowa PSP Nakło (okręg kujawsko-pomorski)
II miejsce – Komenda Miejska PSP Nowy Sącz (okręg małopolski)
III miejsce – Komenda Powiatowa PSP Mońki (okręg podlaski)

w kategorii Najaktywniejszy Strażak Indywidualny:
I miejsce – Krzysztof Wielgus OSP Brudzewice (okręg łódzki)
II miejsce – Bartosz Wajda z OSP Papowo Biskupie (okręg kujawsko-pomorski)
III miejsce – Karolina Kwaśnica-Kania z OSP Izdebniki (okręg małopolski)

– Rok 2018 był wyjątkowy dla OSP Moszczenica. Z jednej strony tytuł Najlepszej OSP w Małopolsce, a z drugiej miano Najaktywniejszej OSP w zakresie największej liczby pozyskanych litrów krwi w województwie Małopolskim w 2018 roku. Wynik ten pozwolił na zajęcie wysokiego, drugiego miejsca w skali kraju – powiedział dh Przemysław Wszołek.

– Nasz klub jest stosunkowo młody, ma raptem 5 lat – kontynuuje dh Adam Bryła. – Mimo to, organizujemy akcje krwiodawstwa, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Aby oddać krew w naszej jednostce do Moszczenicy przybywają osoby z całego powiatu. Bardzo się cieszymy, że uzyskane przez naszą jednostkę wyniki w 2018 roku zostały docenione w skali kraju.

– Miłym akcentem wieńczącym pobyt w stolicy było towarzyskie spotkanie z byłym szefem Biura Ochrony Rządu, twórcą Służby Ochrony Państwa, przyjacielem naszej jednostki gen. Andrzejem Pawlikowskim – dodaje dh Tomasz Skrobot.

fot. M.Książkiewicz