Promesy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu gorlickiego!

W sobotę (12 listopada) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach zorganizowana została uroczystość wręczenia promes dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych w powiecie gorlickim. Łączna suma dofinansowania to ponad 96 tys. złotych. Promesy otrzymały wszystkie 27 MDP działające w Gorlickiem, które zrzeszają blisko 400 członków.

Spotkanie rozpoczęło się od złożenia meldunku przez kpt. Konrada Łukaszyka o gotowości do przeprowadzenia apelu. Meldunek odebrał Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek. Następnie zgromadzonych gości, prezesów OSP i przedstawicieli MDP przywitał Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach mł. bryg. Waldemar Krok.

W tym roku z budżetu państwa wyasygnowano 25 mln złotych na dofinansowanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. To dofinansowanie trafiło również do Małopolski. Małopolska ze swoim potencjałem ratowniczym jest drugim w kraju beneficjentem tych środków. Ponad trzy mln złotych trafiło do Małopolski. Prawie sto tys. złotych dzisiaj do powiatu gorlickiego – mówił w czasie swojego wystąpienia Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści: Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Patryk Wicher, Wiktor Durlak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek, samorządowcy na czele z radną województwa małopolskiego Jadwigą Wójtowicz i starostą gorlickim Marią Gubała oraz burmistrzowie i wójtowie gorlickich gmin.

Cieszymy się, że nasza ziemia wydaje takie wspaniałe owoce, jak Wy – drogie dzieciaki, droga młodzieży. Jesteśmy z Was dumni, że poświęcacie swój wolny czas, żeby uczyć się tego, jak pomagać drugiemu człowiekowi – podkreślał Patryk Wicher.

Co ważne, strażacka młodzież osiąga niemałe sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a obecny rok był w tym względzie szczególny.

W czasie uroczystości doceniono zwyciężczynię finału krajowego ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej Nicolę Barczyk, wicemistrza Polski tego samego turnieju, ale w młodszej kategorii wiekowej, Huberta Krzemińskiego, a także Maję Łukaszyk, której praca plastyczna o tematyce strażackiej zajęła drugie miejsce w kraju. Cała trójka otrzymała okolicznościowe dyplomy i upominki.

Ogromnie doceniamy to, że chce się Wam zaangażować, zwłaszcza teraz, kiedy młodzież dużo godzin spędza w internecie, a Wy macie czas, żeby przyłączyć się do działalności staży pożarnej. Podziękujcie również swoim rodzicom, bo to oni zarażają Was chęcią do działania i do pomocy drugiemu człowiekowi – gratulował na zakończenie uroczystości senator Wiktor Durlak.

fot. J. Gąsior