Profesjonalna pielęgnacja twarzy latem

Lato to czas, w którym skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Wynika to przede wszystkim z narażenia skóry na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych. W efekcie skóra może stać się przesuszona, zmarszczki mogą stać się bardziej widoczne, u wielu osób pojawiają się przebarwienia.

Samo stosowanie kremu nawilżającego nie pozwoli utrzymać skóry w nienagannej kondycji – tu potrzebne są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Podczas ekspozycji skóry na słońce odradzane jest wykonywanie zabiegów laserowych – ale istnieje wiele innych możliwości. Eksperta kosmetologii estetycznej z kliniki medycyny estetycznej Neonia w Krakowie Ingą Pogłódek zapytam o to, jakie zabiegi upiększające skórę można bez obaw wykonać latem.

– Podczas lata twarz jest cały czas narażona na ekspozycję na słońce. Skutkować może to pojawieniem się nieestetycznych zmian. Czy można temu zapobiec?

Podstawą pielęgnacji skóry jest jej nawilżanie oraz unikanie ekspozycji na słońce. Jednak latem zapominamy o regularnej pielęgnacji skóry i nie stronimy od słońca. Bardzo szybko odbija się to na wyglądzie twarzy. Promienie UV mogą uszkadzać stopniowo warstwę hydrolipidową skóry, co przekłada się na nadmierną utratę wody z tkanek. Ponadto skórę bombardują wolne rodniki, niszczą strukturę włókien kolagenowych. Ponadto mogą powstać poparzenia słoneczne. Wszystko to prowadzi do pogorszenia wyglądu skóry i zaburzenia jej funkcjonowania – i wówczas nie wystarczy zastosowanie kremu nawilżającego czy maski odżywczej. Prawdziwym ratunkiem dla skóry są wówczas zabiegi medycyny estetycznej.

– Czy latem można w ogóle wykonywać jakiekolwiek zabiegi?

Ależ oczywiście. Faktem jest, że ekspozycja na słońce wyklucza możliwość wykonania niektórych procedur. Wystarczy wymienić chociażby wszelkie zabiegi z wykonaniem lasera – zarówno ablacyjnego, jak i nieablacyjnego. W czasie większego nasłonecznienia odradzane jest także wykonywanie peelingów medycznych. Powód jest bardzo prosty – zabiegi te uwrażliwiają skórę i czynią ją bardziej podatną na niekorzystne działanie słońca. Wykonanie takich zabiegów latem stwarzałoby ryzyko pojawienia się fotouczulenia czy przebarwień. Na szczęście medycyna estetyczna umożliwia wykonanie skutecznych zabiegów rewitalizujących skórę. Mowa np. o mezoterapii igłowej, HIFU czy nakłuwaniu skóry Dermapenem.

– Proszę nieco przybliżyć, w jaki sposób te zabiegi działają na skórę.

Dermapen oraz mezoterapia igłowa to zabiegi bazujące na nakłuwaniu skóry. Przerwanie ciągłości skóry ma z jednej strony stymulować syntezę włókien kolagenowych, a z drugiej – ułatwić przenikanie związków aktywnych w głąb skóry. Mezoterapia igłowa polega na ostrzykiwaniu skóry głowy wybranymi preparatami, dedykowanymi określonym potrzebom skóry. Z kolei Dermapen to zabieg wykonywany przy pomocy urządzenia wyposażonego w liczne igiełki. Jest to bardzo intensywne nakłuwanie skóry na określoną głębokość, a zabieg może być uzupełniony o aplikację odpowiedniego preparatu. Z kolei HIFU to całkowicie nieinwazyjny zabieg liftingujący skórę. Fala ultradźwiękowa oddziałuje na włókna kolagenowe, prowadząc do ich skrócenia, a także pobudzenia procesów regeneracyjnych. Taki zaawansowany efekt działania technologii HIFU wynika z powstania termicznych punktów koagulacji. Ponieważ tworzą się one na określonej głębokości skóry, powierzchnia naskórka pozostaje nienaruszona.

– Jakie są efekty tych zabiegów i ile trzeba ich wykonać, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał upiększający?

Zabiegi mezoterapii igłowej oraz Dermapen umożliwiają ujędrnienie skóry i wzmocnienie jej struktury na drodze pobudzenia syntezy włókien kolagenowych. Efektem tych zabiegów może być także wygładzenie drobnych zmarszczek, zredukowanie widoczności blizn potrądzikowych, a także rozjaśnienie przebarwień. Z kolei technologia HIFU umożliwia niezwykle skuteczny lifting skóry. Zmarszczki i bruzdy stają się mniej widoczne, poprawiony zostaje owal twarzy. Warto podkreślić, że każdy z omawianych zabiegów nie musi być wykonywany wyłącznie na twarzy – można go wykonać na wielu innych partiach ciała. Zazwyczaj pierwsze efekty można zaobserwować już po wykonaniu jednego zabiegu, gdy aktywowane zostaną procesy regeneracji skóry. Natomiast dla zmaksymalizowania efektu zalecane jest wykonanie serii 2 – 4 zabiegów.

– Wiemy już, że ekspozycja na słońce nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegów Dermapen, mezoterapii igłowej oraz HIFU. Pewne jest także, że zabieg nie może być wykonany u wszystkich. Jakie są przeciwwskazania do wykonania tych procedur?

Podobnie jak w przypadku każdej procedury wykonywanej w gabinecie medycyny estetycznej, podstawowym przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią. Zabiegi nie są wykonywane także wówczas, gdy na skórze twarzy obecne są stany zapalne, urazy czy infekcje. Kolejne przeciwwskazania to niewyrównana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy tendencja do powstawania blizn przerostowych.  Wykonanie zabiegu mezoterapii igłowej niemożliwe jest także w sytuacji, gdy obecna jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu.

Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/

fot. nadesłane