Ostatnia doba pracowita dla strażaków! Groźny pożar traw w Bieczu (TV)

Ostatnia doba ale i weekend okazał się bardzo pracowity dla strażaków z powiatu gorlickiego. Nie mniej pracy mieli policjanci, którzy w większości przypadków również są dysponowani do tych zdarzeń. Jak się można było spodziewać, najwięcej interwencji podjętych przez straż pożarną dotyczyło pożarów traw.

Gdy tylko zaświeci słońce, strażacy mają ręce pełne roboty. Tak też było podczas minionego weekendu, kiedy to wyjeżdżano łącznie 9 razy do płonących traw. Kumulacja zdarzeń miała miejsce wczoraj, pod wieczór kiedy naprawdę zrobiło się ciepło a termometry wskazywały nawet ponad 20st. Celsjusza.

Jeden z największych pożarów traw miał miejsce w Bieczu gdzie około godziny 19:30 zapaliły się suche trawy w okolicy kładki (Belna Dolna). Ponieważ pod wieczór, zaczął wiać wiatr ogień szybko rozprzestrzenił się na powierzchni ponad 2,5 hektara. Do akcji gaśniczej zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej.

– Działania przy tym zdarzeniu trwały 1h i 46min, a udział w nim wzięło 22 strażaków z czterech zastępów – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. – Na miejscu pracowali także policjanci, ponieważ przyczyną było podpalenie. Pożar ugaszono podając trzy prądy wody, zarzewia ognia dogaszono tłumicami. Przy zdarzeniu pracowali druhowie z OSP Biecz, OSP Binarowa oraz OSP Korczyna.

Ponadto trawy paliły się m.in. w Bednarce przy drodze wojewódzkiej nr 993 gdzie do akcji zadysponowano OSP Kryg, OSP Bednarka oraz OSP Cieklin.

Kolejnym poważniejszym zdarzeniem był pożar beli siana w miejscowości Męcina Wielka, do którego doszło po godzinie 22. Na miejsce zadysponowano nie tylko miejsce OSP (Męcina, Sękowa oraz Wapienne) ale także zastęp JRG Gorlice. Spaleniu uległo kilka beli siana.

W miniony weekend druhowie OSP Binarowa wyjeżdżali także do iskrzącej linii energetycznej w swojej miejscowości.

fot. OSP KSRG Biecz