Kto będzie reprezentował nasz region w Małopolsce? Znamy nazwiska!

Wiemy już, że samodzielną większość w Sejmiku Województwa Małopolskiego będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość. Szczególne powody do zadowolenia mają mieszkańcy powiatu gorlickiego!

W województwie małopolskim w wyborach do samorządu wojewódzkiego wygrało zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość (43,9% poparcia) przed Koalicją Obywatelską (25,9% poparcia) oraz Trzecią Drogą (12,4% poparcia). Ani jednego mandatu nie wywalczyły: Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Lewica oraz mniejsze komitety. W powiecie gorlickim PiS uzyskał 53,8% poparcia, przy 22,4% dla Koalicji Obywatelskiej oraz 9,2% dla Trzeciej Drogi.

Warto podkreślić, że aż dwóch reprezentantów w Sejmiku będzie mieć powiat gorlicki. Będą to: Jadwiga Wójtowicz oraz debiutujący na tym poziomie samorządowym Tomasz Płatek. Jadwiga Wójtowicz jest doskonale znana mieszkańcom regionu, gdyż od 2018 roku pełni funkcję radnej województwa małopolskiego. Zajmuje stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorlicach, a także pełniła mandat radnej kolejno: w latach 2006-2014 Rady Miasta Gorlice, w latach 2014 – 2018 Rady Powiatu Gorlickiego. Dała się poznać jako osoba skutecznie zabiegająca o inwestycje ze środków województwa. Uzyskała 26 483 głosy.

Debiutantem w Sejmiku będzie za to lekarz Tomasz Płatek. Na co dzień pełni funkcję lekarza kierującego oddziałem internistyczno-geriatrycznym w gorlickim szpitalu. Nie jest to jednak jego „pierwszy raz” w samorządzie, gdyż przewodniczy klubowi PiS w radzie powiatu gorlickiego. Jest także członkiem Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, co z pewnością ułatwi mu zabieganie o interesy ziemi gorlickiej w Krakowie. Uzyskał 7 654 głosy.

Dwóch radnych wojewódzkich z naszego powiatu to sukces, którego do tej pory nie mieliśmy. To historyczna szansa na pozyskanie środków dla samorządów gminnych oraz powiatu, zwłaszcza, że tak jak już wspominaliśmy, większość w Sejmiku uzyskał właśnie PiS, podobnie jak na poziomie powiatu gorlickiego.

Pozostałe dwa mandaty dla Prawa i Sprawiedliwości trafią do: lidera listy, pochodzącego z powiatu limanowskiego, Grzegorza Biedronia oraz byłego posła Jana Dudy z powiatu nowosądeckiego. Trzecią Drogę reprezentować będzie w Sejmiku Stanisław Pasoń, a Koalicję Obywatelską Michał Słowik.