Komenda Powiatowa PSP w Gorlicach wzbogaciła się o nowy pojazd operacyjny oraz pompę!

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach trafił fabrycznie nowy samochód operacyjny marki KIA oraz pompa dużej wydajności. Wartość zakupów to ponad 260 tysięcy złotych. Sfinansowano je ze środków pozostających w dyspozycji Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie oraz pomocy lokalnych samorządów.

Decyzją Komisji Finansów Publicznych z dnia 11 grudnia 2019 do Funduszu Wsparcia PSP trafiło ponad 600 tysięcy złotych, skierowanych do Województwa Małopolskiego. O środki te wnioskował Małopolski Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie z przeznaczeniem ich na realizację zadań inwestycyjnych m.in. budowę strażniczy z magazynem przeciwpowodziowym dla KP PSP Dąbrowa Tarnowska, modernizacja kotłowni CO dla KP PSP Gorlice, budowę urządzenia sportowego na terenie KP PSP w Oświęcimiu. Ponadto środki te pozwoliły na dofinansowanie zakupu: samochodu operacyjnego dla KP PSP Gorlice i KP PSP Chrzanów, samochodu typu BUS dla KM PSP w Nowym Sączu, pralni z suszarnią dla KP PSP Proszowice i KP PSP Miechów oraz pomp dużej wydajności dla KP i KM PSP z województwa małopolskiego.

Do Gorlic w wyniku przetargu trafiła Kia Ceed w wersji SW o wartości 107 100zł oraz wspomniana wyżej pompa o wartości 266 000 złotych.

– Każdy doskonale wie, że na bezpieczeństwie oszczędzać nie można – mówi Patryk Wicher, poseł na Sejm RP, członek Komisji Finansów Publicznych. – Osobiście byłem wielkim zwolennikiem zwiększenia kwoty, która trafiła na Fundusz Wsparcia PSP. Tym bardziej, że część zadań zaplanowanych z tych środków dotyczyła Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu oraz Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach.

– Nowy samochód operacyjny KIA CEED będzie służył do dowożenia dowódców na miejsce zdarzenia, wyjazdów do Komendy Wojewódzkiej jak również do działań ratowniczych – powiedział mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach. – Dotychczasowy samochód operacyjny marki Skoda liczy już kilkanaście lat i posiada wielotysięczny przebieg. Wiązało się to z bardzo wysokimi kosztami jego napraw i remontów. Szczęśliwie samochód ten udało się zgodnie z normatywami wycofać i zamienić nowszym. Ze swojej strony bardzo dziękujemy wszystkim samorządom, które współfinansowały jego zakup. Było to Starostwo Powiatowe, Miasto Gorlice oraz Gmina i Miasto Biecz. Ponadto Komenda dysponuje już pompą wysokiej wydajności, która zgodnie z normatywami powinna znajdować się na stanie jednostki. Jest to sprzęt bardzo potrzebny, zwłaszcza w naszym trudnym terenie. Nie wszędzie dostępna jest sieć wodociągowa. Borykamy się także z powodziami. Ten sprzęt na pewno w takich działaniach nam pomoże.

fot. M.Książkiewicz