Kilkudziesięciu strażaków na lodzie ! (TV)

W niedzielę, 25 lutego br. nad zbiornikiem Klimkówka (gmina Ropa) spotkało się ponad 50 strażaków z jednostek OSP i PSP aby doskonalić się w zakresie ratownictwa na zamarzniętych akwenach. Ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem Klimkówka Lód 2018.

Do Klimkówki przybyło 50 druhów z 10 jednostek OSP oraz zawodowi strażacy z JRG Gorlice na czele z mł. bryg. Dariuszem Surmaczem oraz JRG Stalowa Wola.

Ćwiczenia z ratownictwa na lodzie odbywały się w bardzo ciężkich warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła około minus 10 st. Celsjusza, wiał dość mocny wiatr a całą scenerie „zdobił” padający śnieg. Instruktorem ćwiczeń był wykładowca WOPR Tomasz Białkowski.

Wśród zadań jakie mieli do wykonania ćwiczący strażacy było m.in. podejmowanie poszkodowanego z wody za pomocą podręcznego sprzętu takiego jak: koła ratunkowe, drabiny nasadkowe, użycie kijków narciarskich oraz szydełek lodowych w celu wydostania się na nośny lód. Ratownicy ćwiczyli również wydobycie poszkodowanego z przerębli o wielkość 10 x 3 m za pomocą sań lodowych.

Udział w ćwiczeniach Klimkówka Lód 2018 wzięli strażacy oraz druhowie z takich jednostek jak:
OSP Ropa
OSP Łosie
OSP Kryg
OSP Sękowa
OSP Szymbark
OSP Nowy Sącz-Biegonice
OSP Ptaszkowa
OSP Zielonki
OSP Stobierna
OSP Tenczynek
JRG Gorlice
JRG Stalowa Wola

fot. Jacek Kieroński