Druhowie z OSP Ropa i OSP Biecz doskonalili się w pożarach wewnętrznych

Druhowie z OSP Ropa i OSP Biecz, dzięki zaproszeniu kolegów z OSP Brzostek uczestniczyli w warsztatach pn. MIESZKANIÓWKA BRZOSTEK 2017”, które w głównej mierze poświęcone były pożarom wewnętrznym. Zajęcia, które odbyły się 1 kwietnia br. poprowadził instruktor dh Marcina Chuchro z cfbt.pl.

– Celem szkolenia CFBT jest zwiększenie skuteczności oraz bezpieczeństwa działań gaśniczych prowadzonych przez jednostki straży pożarnych – mówi dh Rafał Godniak, naczelnik OSP Brzostek, jeden ze współorganizatorów. – Szkolenie poświęcone jest całemu spektrum zagadnień związanych z występowaniem pożarów w obiektach. W pierwszej części zajęć przedstawiono zagadnienia teoretyczne, bez których nie można mówić o praktyce. Omówiono tematy dotyczące procesu spalania, teorii rozwoju pożaru, zjawisk pożarowych, w tym również zagrożeń związanych z tymi zdarzeniami.

Ponadto poruszono kwestie działania w zastępie, zabezpieczenia ratowników oraz operowania prądami gaśniczymi. Przy pomocy makiet, tzw. domków ogniowych, wywołaliśmy zjawiska pożarowe takie jak roll-over, rozgorzenie, spalanie oraz samozapłon gazów pożarowych czy wsteczny ciąg płomieni, w celu obserwacji faz rozwoju pożaru. Na placu wewnętrznym remizy ćwiczyliśmy procedury otwarcia drzwi, różne warianty podawania prądów wody oraz współpracę strażaków w rocie, w tym komunikację i poruszanie się zespołu z nawodnioną linią. Ćwiczenia miały na celu doskonalić fundament ratownictwa, czyli działanie w zespole, aby sprawnie i szybko osiągnąć zamiar taktyczny. Ostania część zajęć odbyła się na terenie miejscowości Grudna Górna, gdzie rozpoczęliśmy ćwiczenia na obiekcie budowlanym. Ćwiczenia podzielone były na dwa odcinki bojowe. W pierwszym strażacy mieli za zadanie zrobić tzw. reset pożaru natomiast rota druga w aparatach ochrony dróg oddechowych ćwiczyła różne warianty pożaru wewnątrz budynku aby utrwalić techniki operowania prądami wody tak aby jak najefektywniej wykorzystać środek gaśniczy przy zminimalizowaniu dodatkowych strat materialnych.

– Dziękujemy organizatorom za profesjonalne przygotowanie warsztatów, a zwłaszcza druhowi Marcinowi Chuchro za przekazanie i podzielenie się wiedzą – dodaje dh Artur Łukaszyk, prezes OSP Ropa. – Dzięki całej ekipie cfbt.pl „rozpędza się lawina” wiedzy o pożarach wewnętrznych, których temat czasami jest spychany na drugi plan a przecież jest to kwintesencja pożarnictwa.

Bez wątpienia takie warsztaty połączone z wymianą doświadczeń druhów z wielu jednostek wpływają na profesjonalizm udzielanej pomocy podczas akcji ratunkowo-gaśniczych a praktyczne ćwiczenia z technik operowania prądami gaśniczymi lub poprawnej oceny zjawisk pożarowych czynią ich bardziej doświadczonymi.

Gratulujemy inicjatywy cfbt.pl jak i wszystkim druhom uczestnikom warsztatów za chęć zdobywania wiedzy!

Filmik z ćwiczeń, zamieszczony na profilu fb OSP KSRG Ropa:

fot. OSP Ropa

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/gorlicep/domains/gorlice112.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]