Co raz więcej prób samobójczych. Smutne statystyki gorlickiej policji

Dwa samobójstwa i dwadzieścia dwa przypadki prób samobójczych to smutne statystyki jakie odnotowali gorliccy policjanci zaledwie od początku roku. Średnio co 3-4 dni dochodzi do podobnych zdarzeń.

W ostatnich dniach do kolejnej próby doszło w gminie Biecz gdzie 55-latni mężczyzna chciał targnąć się na swoje życie.

O to dlaczego dochodzi do coraz większej ilości prób samobójczych zapytaliśmy psycholog mgr Olgę Respondek: Przyczyn coraz większej liczby interwencji samobójczych jest bardzo wiele. Jedna z nich jest sposób w jaki obecni rodzice próbują wychowywać swoje dzieci i sposób w jaki sami zostali wychowani. Trzymanie dzieci pod kloszem, bronienie od wszelkich zagrożeń, pomoc na każdym kroku sprawia ze ludzie nie potrafią radzić sobie z problemami, nie są nauczeni samodzielnej walki z przeciwnościami losu, które w końcu wygrywają walkę z człowiekiem. Kolejną przyczyną może być również klimat. Stwierdzono, że wiatry górskie tzw. wiatry halne przyczyniają się do wzrostu liczby samobójstw. Wynika to z ogólnego złego samopoczucia, a także wzrostem popadania w nastroje depresyjne. Sama depresja – moim zdaniem choroba XXI wieku jest najpoważniejszym czynnikiem. Coraz więcej osób nie radzi sobie z problemami a zamiast sięgnąć po pomoc specjalisty próbują radzić sobie sami. Nieumiejętna samopomoc szkodzi znacznie bardziej niż jej brak. Obecny styl życia wymaga od wielu ludzi niesamowitej stresoodpornosci, której tak naprawdę ciężko się nauczyć. Życie w biegu, wymagania, niepowodzenia, wyścig szczurów w pracy, a także coraz częściej występujący brak wsparcia ze strony bliskich osób. Czasami wystarczy jedna osoba, która wspiera swoją obecnością, jednak nastały tak dziwne czasy, ze słowo „miłość” czy „przyjaźń” przestaje znaczyć cokolwiek. Bezinteresowność nie istnieje, aby znaczyć dla kogoś cokolwiek trzeba sobie zasłużyć. Ktoś, kto nic nie znaczy dla nikogo zaczyna wątpić w sens swojego istnienia, bo przecież po co?

Gdzie szukać pomocy jak sobie radzić z myślami samobójczymi?

– Pomocy najlepiej szukać u osób bliskich, takich którym możemy zaufać, które mimo wszystko nigdy nas nie wyśmieją i nie powiedzą, że sobie wymyślamy. Jeżeli brakuje nam wsparcia osób bliskich wtedy trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Jeżeli samemu dostrzega się problem warto spróbować terapii, która odpowiednio dobierze psycholog, następnie, jeżeli mimo to odczuwalny będzie spadek chęci do życia, do pomocy dołączyć należy również farmakoterapię od lekarza psychiatry. Co najważniejsze nigdy w życiu nie wolno wstydzić się korzystania z pomocy specjalistów.
Co zrobić gdy osoba nam bliska ma myśli samobójcze?

– Przede wszystkim wspierać, cokolwiek by się nie działo, nie wyśmiewać – mówi psycholog Olga Respondek. – Nie mówić, że wiemy co dana osoba czuje, ponieważ osoba, która chce się zabić najczęściej cierpi na depresje, a to jest stan, który każdy z nas odczuwa w zupełnie inny sposób. Nie należy również naciskać na taka osobę i zmuszać jej do czegokolwiek, może to przynieść odwrotny skutek. Ważne jest poświęcenie uwagi, ale także możliwość pozostawienia osoby samej sobie, by mogła w samotności zastanowić się nad swoim życiem, dać przestrzeń, chwile refleksji. Jeżeli myśli samobójcze utrzymują się długo, a także powoli przestają być tylko myślami należy zgłosić problem do specjalisty, a przede wszystkim WSPIERAĆ na każdym kroku.