Jubileuszowy Bal strażaka! Nie zabrakło króla i królowej, pierwszego tańca i zabawy do białego rana!

X Jubileuszowy Bal Strażaków Powiatu Gorlickiego AD 2024 to już historia! Już po raz 10, druhowie spotkali się na balu karnawałowym, zorganizowany w ostatkową sobotę 10 lutego 2024 roku w Wiejskim Domu Kultury w Dominikowicach. Jubileuszowa edycja była czasem podsumowań, wspomnień. Nie zabrakło wspólnych rozmów i zabawy do białego rana.

Już po raz dziesiąty strażacy powiatu gorlickiego spotkali się na wspólnym balu karnawałowym, który odbył się w minioną sobotę, tj. 10 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Dominikowicach.

Miejsce wybrano nie przypadkowo. Już od pierwszej edycji, strażackie bale z roku na rok odbywają się w innej gminie. Tegoroczny rozpoczyna nowy cykl, gdyż już wszystkie gminy ziemi gorlickiej było jego gospodarzami.

Wszystkich przybyłych na wydarzenie przywitał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek, który przypomniał w kilku słowach genezę gorlickich balów, które trwają już od kilku lat.

„Wszystko zaczęło się dokładnie 11 lat temu. W remizie OSP Kryg (gm. Lipinki). Był to rok 2013. Wówczas w głowach organizatorów rodziło się wiele wątpliwości. Bal okazał się niebywałym sukcesem i na stałe wpisał się w strażacki kalendarz. W kolejnym 2014 roku bal zorganizowany został w remizie w Wilczyskach (gm. Bobowa). Rok 2015 to III bal w Zajeździe na Wzgórzu w Moszczenicy (gm. Moszczenica), w 2016 w IV bal zorganizowano w Zajeździe Grodzka w Bieczu (gm. Biecz). V jubileuszy bal zorganizowany został w roku 2017 w remizie OSP Szymbark (gm. Gorlice). VI bal z kolei zorganizowano na terenie gminy Uście Gorlickie w remizie OSP Gładyszów a VII bal w 2019 roku w pięknym pałacu w Siarach na terenie gminy Sękowa. VIII z balów w 2020 roku zorganizowany został w zajeździe Mardan w Ropie (gm. Ropa). A następnie nastała pandemiczna przerwa. Na nowo bal strażaków powrócił w 2023 rok. Został on zorganizowany w Wiejkim Domu Kultury w Biesnej (gm. Łużna).”

To ważne, by strażacy, którzy na co dzień spotykają się przy działaniach ratowniczo-gaśniczych mogli zupełnie bez stresu spotkać się, wspólnie porozmawiać i potańczyć. To także doskonała okazja do integracji rodzin. Jest to najlepsze spoiwo, które łączy brać strażacką” – mówi  Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek.

Na balu nie zabrakło m.in. Radnej Województwa Małopolskiego Jadwigi Wójtowicz, Starosty Gorlickiego Marii Gubały, Wójta Gminy Gorlice Jana Przybylskiego oraz komendanta powiatowego PSP w Gorlicach Waldemara Kroka, którzy skierowali kilka słów do przybyłych gości.

Oficjalnego otwarcia jubileuszowego balu dokonał pomysłodawca, były Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba.

Jubileuszowa edycja to także czas podsumowań. Przyznano status Królowej i Króla Balów Strażackich, a tytuł ten trafił do Marii i Krzysztofa Kosibów, którzy jako jedyni wzięli udział we wszystkich dotychczasowych balach.

Organizatorem balu karnawałowego braci strażackiej  był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach wraz z samorządem Gminy Gorlice oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Impreza, śpiewy i tańce sobotniej nocy trwały do białego rana, a jubileuszowa edycja pozostanie w pamięci wszystkich uczestników na długi czas.

Fot. Michał Mucha/ Uzeler Arts – twórcy filmów i fotografii