Alert RCB: poinformuj służby o dronach
W nocy, podczas ataku Rosji na Ukrainę, polska przestrzeń powietrzna została wielokrotnie naruszona. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa już się zakończyło. Trwają poszukiwania zestrzelonych obiektów, które przekroczyły granicę naszego kraju.
Po godzinie 8 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Rozesłało alerty:
„Uwaga! W związku z operacją neutralizacji obiektów, które naruszyły granice RP, informuj służby o dronach lub miejscach ich upadku. Nie zbliżaj się do nich”.
Pierwsze informacje o przekroczeniu polskiej przestrzeni powietrznej pojawiło przed godziną 3 w nocy: „to akt agresji, który stworzył realne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych obywateli”.
Podjęto decyzję o tymczasowym zamknięciu przestrzeni nad lotniskami: Okęcie, Modlin, Lublin i Rzeszów-Jasionka. Obecnie otwarto wszystkie poza Lublinem. Rzecznik tamtejszego portu lotniczego przekazał jednak, że samo lotnisko działa normalnie i żaden lot nie musiał być anulowany.
Władze zalecają zachować spokój i ostrożność. Chociaż województwo małopolskie nie zostało objęte zagrożeniem, powiat gorlicki znajduje się blisko granicy z województwem podkarpackim, gdzie w Nowej Dębie niejednokrotnie był prowadzone operacje wojskowe. Minionej nocy również mogliśmy słyszeć szum startujących myśliwców.

