CreateJS export from torus_banner_960x200px_gorlice_v1a

W powiecie spłonęło już ponad 62ha nieużytków. STOP POŻAROM TRAW!

Początkiem kwietnia wystartowała kampania informacyjna „STOP pożarom traw!” prowadzona przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Kampania ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.
W 2016 r. w Polsce doszło do 36 442 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło blisko 30% wszystkich pożarów w naszym kraju. Spłonęło 12 036 ha traw. Średnio co 14 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. W tym roku doszło już do ponad 8 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Najwięcej tego typu pożarów strażacy odnotowują w marcu i kwietniu. W wyniku pożarów traw w 2016 r. odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Statyki nie są lepsze w samym powiecie gorlickim. Jak wyliczył mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach od początku bieżącego roku do 29 marca 2017 roku strażacy w powiecie gorlickim gasili już 133 pożarów traw na łąkach i nieużytkach. W wyniku pożarów traw spłonęło 62,10 ha nieużytków. W akcjach gaszenia pożarów traw brało prawie 1076 strażaków.

Najczęściej strażacy zostali wzywani do palących się traw w gminach:
– Gmina Gorlice 39 akcji
– Lipinki 38 akcji
– Biecz 23 akcji
– Miasto Gorlice 15 akcji
– Bobowa 9 akcji
– Sękowa 6 akcji
– po jednym pożarze w gminach: Moszczenica, Ropa i Łużna

Tylko w gminie Uście Gorlickie, nie odnotowaliśmy żadnego pożaru – dodaje rzecznik gorlickiej straży.

fot. Łukasz Kieroński (pożar traw w Wilczyskach)