Gorlice Aktualności - Gorlice 112.pl » Strażacy z JRG Gorlice wyjeżdżali w 2017 roku aż 30% więcej!
Kamienne Dywany

Strażacy z JRG Gorlice wyjeżdżali w 2017 roku aż 30% więcej!

Jak podaje na swoje stronie internetowej Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach w ubiegłym, 2017 roku strażacy JRG Gorlice oraz druhowie OSP z terenu powiatu gorlickiego interweniowali łącznie 1328 razy (w tym 4 wyjazdy poza powiat). Porównując z rokiem 2016, liczna zdarzeń wzrosła aż o 31,34%.

Zwiększyła się również liczba pożarów do 395 akcji (o 72 wyjazdy więcej niż w 2016 roku czyli o ponad 22,29%). Znaczną większość wszystkich interwencji stanowi likwidacja skutków miejscowego zagrożenia czyli wypadków drogowych, silnego wiatru, opadów deszczu, chemicznych i ekologicznych, takich akcji było aż 874. Liczba ta jest o 37,98% większa porównując z rokiem poprzednim. W minionym, 2017 roku strażacy wyjeżdżali 55 razy do alarmów fałszywych.

– Ogółem w działaniach w 2017 roku uczestniczyło 2298 samochodów pożarniczych PSP i OSP (wzrost o 502 zastępy w porównaniu z rokiem ubiegłym,  procentowo 27,95 %). Łącznie we wszystkich akcjach  ratowniczo – gaśniczych wzięło udział 10288 strażaków (wzrost o 2342 strażaków procentowo 29,47%). W wyniku pożarów nikt nie zginął, 7 osób zostało rannych. W wypadkach drogowych 3 osoby poniosło śmierć, a 117 osób zostało rannych. Szacunkowa wartość strat w wyniku pożarów to około 7,9 mln. zł  w wyniku miejscowych zagrożeń to około 1,8 mln. zł. Wartość uratowanego mienia w pożarach oszacowano na około 181 mln. zł a w miejscowych zagrożeniach na około 160 tys. zł – czytamy na stronie Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach.

Praca strażaków KP PSP w Gorlicach to nie tylko wyjazdy do zdarzeń różnego rodzaju to również informowanie społeczeństwa, ćwiczenia czy też akcje popularyzujące bezpieczeństwo jak i samą instytucję Państwowej Straży Pożarnej.

– W 2017 roku prowadzono kampanie mające za zadanie popularyzację bezpieczeństwa między innymi: „Czad i ogień. Obudź czujność”, „Stop pożarom traw”, „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”. Nawiązując do corocznej tradycji popularyzacji zagadnień szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych w miesiącu maju i miesiącach wakacyjnych zorganizowano dni otwartych strażnic dla dzieci i młodzieży z powiatu gorlickiego. Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Gorlicach odwiedziło w ramach akcji i poza nimi 34  zorganizowanych grup tj. łącznie 934 osób – czytamy dalej w przygotowanym na stronie komendy swoistym raporcie.

Strażacy z JRG w Gorlicach wzięli udział w siedmiu imprezach plenerowych organizowanych przez inne instytucje:
– Piknik integracyjno- edukacyjny  z Okazji Dnia Dziecka w Gorlicach organizowany przez Zarząd Osiedla nr 1 Stróżówka. (około100 osób),
– Festyn z okazji Dnia Dziecka organizowany przez Zarząd Osiedla nr 12 – pokazy ratowniczo-gaśnicze i pogadanka  w ramach projektu profilaktycznego „Smok Mądragon Daje Radę” realizowanego przez Miejski Zespół Szkół nr 4 w Gorlicach. ( około 300 osób),
– Piknik Delfin zorganizowany przez szkołę pływania Delfin w Gorlicach – pokazy ratowniczo-gaśnicze.  ( około 200 osób),
– XIX Festyn Parafialny  w Parafii p.w. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach – pokazy ratowniczo-gaśnicze  ( około 800 osób),
– Piknik Rodzinny  w ramach „Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw” organizowany przez UM w Gorlicach, Ewangeliczną Wspólnotę Zielonoświątkową w Gorlicach, Akademie Sportu i Kościół Zielonoświątkowy w Gorlicach – pokazy ratowniczo-gaśnicze (około 200 osób),
– Eksplozja kolorów zorganizowana przez Urząd Miasta w Gorlicach – pokazy ratowniczo-gaśnicze (około 250 osób),
– Mini Bieg Naftowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Maraton Gorlice  na stadionie OSiR w Gorlicach – pokazy ratowniczo-gaśnicze (około 200 osób),

W  akcjach plenerowych wzięło udział około 2050 osób.

Prowadzone były również pogadanki upowszechniające ochronę przeciwpożarową, zasady bezpieczeństwa oraz naukę pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych instytucji w szkołach i przedszkolach tj: w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Gorlicach (200 osób) w Zespole Szkół w Kobylance  – (178 uczniów  i 12 nauczycieli), w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach (71 policjantów), w Niepublicznych Przedszkolach Elfie w Gorlicach (30 dzieci) Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach (65 osób) w Zespole Szkół w Zagórzanach (18 nauczycieli), w Zespole Szkół nr 1 w Bieczu  (42 nauczycieli), w Zespole Szkół w Łużnej (36 nauczycieli), w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łosiu (14 nauczycieli), w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach (30 nauczycieli), w Zespole Szkół w Staszkówce (24 nauczycieli), w Zespole Szkół  w Staszkówce podczas półkolonii (50 dzieci), w Świetlicy parafialnej „Przystań” w Gorlicach (40 dzieci), w Niepublicznym Przedszkolu „Chatka Misia Uszatka” w Gorlicach (27 dzieci), w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dinarowej (22 nauczycieli), w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Wilczyskach (9 nauczycieli, 36 przedszkolaków, 94 uczniów i 2 osoby personelu)  w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bieczu (15 osób), w Zespole Szkół nr 2 w Bieczu (23 nauczycieli) w Szkole Podstawowej nr 1 w Łużnej (65 uczniów).

Łącznie w prelekcjach uczestniczyło 1103 osób.

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach od 4 do 21 grudnia 2017 roku odwiedzili 63 placówki oświatowe. Spotkania w szkołach były okazją do przekazania kalendarzy PSP na 2018 rok  oraz przeprowadzenia prelekcji  dla uczniów i nauczycieli na temat ochrony przeciwpożarowej, podręcznego sprzętu gaśniczego, telefonów alarmowych i prawidłowego alarmowania służb ratowniczych, bezpiecznego dogrzewania w tym zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Podczas odwiedzin w szkołach strażacy przekazywali również informacje na temat kampanii społecznych organizowanych pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Czad i ogień. Obudź czujność!”

Łącznie w spotkaniach tych uczestniczyło 5942 uczniów oraz 405 nauczycielami.

W ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo” w 2017 roku strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach zrealizowali aż  165 spotkań z uczniami, nauczycielami, władzami powiatu, gmin, mieszkańcami powiatu prowadząc pogadanki, prelekcje. Uczestniczyło w nich 15025 dzieci i 2874 osoby dorosłe.

 Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach  w 2017 roku uczestniczyli w organizacji  turniejów i konkursów między innymi:
– XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego,
– Konkursu Kalendarzowego PSP 2017,
– XXXX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”,
– Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Motoryzacyjnej,
– Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym,
– Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK,
– XXVIII Spartakiady Honorowych Dawców Krwi PCK,
– III Bieckiego Biegu Służb Mundurowych i nie tylko,
– Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Wśród 15 laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Kalendarzowego PSP 2017 pod hasłem „Przygody Iskierki i Płomyka” znalazła się praca plastyczna rodzeństwa, uczniów Zespołu Szkolno Przedszkolnego z Libuszy Julii i Jakuba Pabisz. Nagrody dwa tablety Kiano i dwa power banki oraz dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego zostały wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego przez mł. bryg. Bohdana Białonia Z-cę Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach i mł. bryg. Dariusza Surmacza Z-cę D-cy JRG w Gorlicach w dniu 23 czerwca 2017 r.

W ramach XII edycji programu pn. „Strażacy w honorowym krwiodawstwie ognisty ratownik – gorąca krew” Klub HDK przy Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach  podczas  dwóch zorganizowanych akcji w maju i listopadzie pozyskał dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach  52 litry krwi.

źródło: PSP Gorlice