Gorlice Aktualności - Gorlice 112.pl » Pożar budynku gospodarczego w Pagorzynie
Kamienne Dywany

Pożar budynku gospodarczego w Pagorzynie

Dzisiaj w nocy (tj. 9 czerwca br.) około godziny 1:45 miał miejsce pożar w Pagorzynie (gmina Lipinki). Ogniem objęta była tzw. przybudówka – budynek gospodarczy murowany. Po przybyciu strażaków na miejsce natychmiast podano dwa prądy wody w natarciu.

– O godzinie 1:44 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Pagorzyna – powiedział naszemu portalowi mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. – Na miejsce zostało zadysponowanych 10 zastępów w tym osiem z OSP. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 42 strażaków w tym 6 z JRG Gorlice. Starty oszacowano wstępnie na dwadzieścia pięć tysięcy złotych, zaś wartość uratowanego mienia to około pięćdziesiąt tysięcy złotych. Po przyjeździe strażaków na miejsce zdarzenia, pożarem objęte było wnętrze warsztatu oraz przybudówki. Ogień wydostawał się na zewnątrz przez okna i bramy. Pokrycie dachu stanowiła blacha trapezowa.

– Zagrożona pożarem była bezpośrednia dalsza część budynku gospodarczego, gdzie składowana była słoma oraz opał – kontynuuje rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Gorliach. – Dzięki murowanej ścianie nie doszło do przedostania się na wcześniej wymienioną część budynku. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasze działania polegały na odcięciu źródła prądu do budynku, podaniu trzech prądów wody, dwa prądy w natarciu natomiast jeden  w obronie na pozostałą część budynku. Strażacy wykorzystali kamerę termowizyjną, celem obserwacji miejsc gdzie rozprzestrzeniał się ogień na dalszą część obiektu. Po ugaszeniu ognia, wyniesiono narzędzia oraz budynek oddymiono. Spaleniu uległa konstrukcja dachu, urządzenia oraz maszyny znajdujące się wewnątrz budynku. Zniszczone zostało również pokrycie budynku czyli blacha trapezowa. Działania zakończyły się po 2 godzinach i 9 minutach.

Budynek był ubezpieczony a według informacji od strażaków, przypuszczalną przyczyną powstania ognia było zwarcie instalacji elektrycznej – dodaje st. asp. Grzegorz Szczepanek, rzecznik gorlickiej policji.

Do pożaru w Pagorzynie skierowano zastępy: OSP Pagorzyna, OSP Lipinki (x2), OSP Kryg (x2), OSP Wójtowa (x2), OSP Bednarka oraz JRG PSP Gorlice (x2). Przy zdarzeniu pracowali również policjanci.

fot. ilustracyjne