Moszczenica: wybuch gazu w domu jednorodzinnym

Wczoraj (tj.22 grudnia br.) w miejscowości Moszczenica doszło do wybuchu gazu w domu jednorodzinnym. Na miejsce zdarzenia skierowano pięć zastępów straży pożarnej z JRG Gorlice oraz OSP Moszczenica po dwa i jeden z OSP Staszkówka. Na szczęście w zdarzeniu tym nikt nie ucierpiał.

– Prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia było rozszczelnienie instalacji grzewczej na gaz propan butan – tłumaczy mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. – Po przyjeździe strażaków na miejsce zastano pożar w garażu budynku mieszkalnego, murowanego. Pomieszczenie było zamknięte, wypełnione gęstym czarnym dymem. Na miejscu obecny był właściciel budynku, który poinformował nas iż w garażu znajduje się butla z gazem propan butan. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w całym budynku, otworzeniu bramy garażowej a następnie podaniu jednego prądu wody do wnętrza obiektu. Ze względu na duże zadymienie niezbędne było użycie przez ratowników aparatów ochrony dróg oddechowych. Strażacy wynieśli z garażu butlę z gazem, którą natychmiast chłodzono drugą linią gaśniczą. Po ugaszeniu ognia, garaż jak i cały budynek przewietrzono. Z garażu wyniesiono nadpalone elementy, które również przelano dokładnie wodą.

Szybka lokalizacja źródła pożaru pozwoliła zapobiec większym startom, które właściciel oszacował na 30 tysięcy złotych. Łącznie w działaniach, które trwały 1,5 godziny wzięło udział 25 strażaków z 5 zastępów.

fot. M.Książkiewicz