Elektro-Partner A.S. Janusz Broda

Drogowe domino w Uściu Gorlickim. Ucierpiało cztery auta!

Około godziny 23 (dn. 21 stycznia br.) na drodze powiatowej (Ropa-Wysowa Zdrój) w miejscowości Uście Gorlickie panowały bardzo trudne warunki drogowe. Pod około 20-30 centymetrową warstwą śniegu, jezdnia pokryta była lodem. Sytuacja ta odbiła się na zdarzeniu drogowym, w którym łącznie brało udział cztery samochody.

Do klasycznego zimowego domina doszło na stromym podjeździe z Uścia Gorlickiego w kierunku Klimkówki. Początkowo bus sprinter z lawetą wiozącą BMW nie mógł wyjechać pod górę, a cofając zaczął się łamać. Na sytuację tą najechało pogotowie ratunkowe, którego sanitariusz oraz kierowca chcąc dojechać do pacjenta podjęli się zepchnięcia na bok przyczepy. Kierujący sprinterem zgłosił ok. godz. 22:20 trudne warunki oraz całą sytuację pod numer alarmowy 112. Kiedy oczekiwał na przyjazd piaskarki, jego pojazd zajmował jeden z pasów jezdni. Chcąc uniknąć zsuwania się zestawu z podjazdu, przypiął busa poprzez hak holowniczy do przydrożnej bariery energochłonnej.

Ten niecodzienny patent pozwolił zapobiec skutkom późniejszych zdarzeń ponieważ dwa pojazdy jadące z góry w stronę Uścia Gorlickiego chcąc wyhamować prędkość na zjeździe wpadały w poślizg i uderzały w busa oraz lawetę. Bez przypiętego pasa, mercedes zostałby zepchnięty w najlepszym przypadku w dół drogi jednak w gorszej wersji cały zestaw mógł nawet koziołkować. Szczęścia nie miał także kierowca samochodu, który jechał w stronę Klimkówki, co prawda minął feralnego busa, jednak kiedy droga okazała się zbyt śliska i trzeba było cofnąć się, jego pojazd uderzył w stojącego na poboczu sprintera. Nie były to poważne uderzenia, jednak najczęściej dochodziło do kosztownego w skutkach przerysowania samochodu po całej długości. Co ważne, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Na miejsce kolizji zostali zadysponowani strażacy z JRG Gorlice oraz OSP Uście Gorlickie. Obecna była również policja. Do czasu kiedy przyjechała piaskarka (ok. godz. 00:50) ruch na drodze powiatowej był wstrzymany.